Analiza zmian cen robót budowlanych po obniżkach cen kabli i przewodów w 2012 roku
Stało się to wskutek wprowadzenia w życie z dniem 1.07.2012 r. nowego cennika na te wyroby. Cennik dotyczył niektórych produktów firmy Tele-Fonika Kable. Spadek cen wyrobów kablowych i przewodów w zależności od rodzaju i typu produktu wynosił od 20% do nawet 70%. W ślad za zmianami cen tych wyrobów poszły zmiany wielkości rabatów jakich dotychczas udzielał producent oraz hurtownie zajmujące się sprzedażą tych towarów.
W tym artykule przedstawiam analizę zmian cen materiałów i robót instalacji elektrycznych, z tytułu zmiany cenników kabli i przewodów.
Analizując zmiany cen robót instalacji i urządzeń elektrycznych w obiektach kubaturowych zaprezentowanych w tabeli nr 1 należy stwierdzić, że największe spadki odnotowano w grupie obiektów „Budynki kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku” ponad 19%, a następnie „Budynki ochrony zdrowia i opieki społecznej” ze spadkiem 16%. Najmniejszy spadek cen odnotowano w obiektach zaliczanych do grupy „Budynki produkcyjne rolnictwa, leśnictwa” o 1,2%. Zaobserwowano też wzrost cen w grupie „Budynki przemysłowe, produkcyjne i energetyczne” o blisko 5%. Średnio ceny instalacji i urządzeń elektrycznych w obiektach kubaturowych poza obiektami mieszkalnymi obniżyły się o około 4,5%, a teletechnicznych o około 4,8%. Jak widać poziom spadku cen robót w części dotyczącej instalacji elektrycznych jak i instalacji teletechnicznych był w miarę wyrównany i porównywalny mimo, iż niektóre rodzaje przewodów stosowane do wykonywania sieci strukturalnych, teletechnicznych jak i do sieci rozgłoszeniowych nie uległy w omawianym okresie zmianom, to jednak w ogólnym wyniku w grupie robót teletechnicznych i strukturalnych spadek cen był nawet nieco wyższy niż spadek cen w instalacjach elektroenergetycznych.
Tabela 3 zawiera informacje o zmianach cen robót instalacji elektrycznych w obiektach energetycznych liniowych z podziałem na obiekty z liniami napowietrznymi oraz kablowymi podziemnymi. Zauważono, że w przypadku obiektów z liniami kablowymi jak i liniami napowietrznymi – dla grupy kabli i przewodów, których ceny katalogowe nie zostały zmienione – wskaźniki zmian cen prawie nie uległy też zmianie i zanotowano zmiany cen na poziomie -0,1%÷+0,2%. Natomiast w obiektach, w których ceny kabli lub przewodów uległy zmianie – spadki cen obiektów wyniosły prawie 40% dla kabli i blisko 30% dla przewodów nie izolowanych. Średnie spadki cen tych obiektów wyniosły 10% dla linii napowietrznych i 21,7% dla linii kablowych podziemnych.
Analizując obiekty liniowe energetyczne należy stwierdzić, że najbardziej zmniejszyła się cena linii kablowej podziemnej SN 15 kV z kablem 3xXRUHAKXS1x240 mm – obiekt 7211G w BCO SEKOCENBUD, gdzie cena samego kabla jako materiału podstawowego spadła o 50%. Wynika to stąd, że w obiekcie wartość kabla jako materiału stanowi blisko 75% wartości obiektu. Natomiast interesujący jest przypadek, w którym obiekt podstawowy na bazie którego zostały skalkulowane warianty cenowe polegające na zmianie rodzaju kabla, w tym rozwiązaniu oznaczony symbolem obiektu 7211 w BCO SEKOCENBUD, w omawianym rozwiązaniu i czasie zmienia cenę o +0,2%, a więc następuje wzrost ceny a dzieje się to za sprawą innego rodzaju kabla – np. kabel HAKnFtA 3x120 mm² 8,7/15 kV znalazł się w grupie materiałów, które w tym czasie nie zmieniły ceny.
Jedną z głównych przyczyn zmian cen na rynku kabli i przewodów są zmiany cen surowców na giełdach towarowych – szczególnie dotyczy to metali takich jak miedź i aluminium, oraz ropy naftowej oraz ich pochodnych, które to materiały są podstawowymi w produkcji kabli i przewodów. Drugim nie mniej ważnym elementem powodującym gwałtowne zmiany cen materiałów elektrycznych ze szczególnym uwzględnieniem kabli i przewodów jest sytuacja ekonomiczna kraju i regionu, a w tym szczególnie zastoje, jakie występują na inwestycyjnym rynku budowlanym.
Tabela 4 przedstawia zmiany cen w okresie IV kw. 2012–IV kw. 2011 r. kol. 10, oraz IV kw. 2012–III kw. 2012 r. (kol. 9) dla poszczególnych rodzajów jednego typu kabli oznaczonego jak w główce tabeli dla zobrazowania jak zmieniały się ceny kabli w opisanych okresach.
Rok 2013 zapowiada się kolejnymi zmianami cen na rynku kabli i przewodów. Główny producent tych materiałów na swojej stronie internetowej poinformował o kolejnej obniżce cen w tej grupie materiałowej. Zapowiadane są obniżki dla różnych rodzajów i typów kabli i przewodów na poziomie od 20 do 50%. Producent zapowiada też kompensatę zmian cen – poprzez zmniejszenie poziomu rabatów, niemniej hurtownie i sprzedawcy do tych zmian kompensacyjnych podchodzą w różny sposób i od tego zależy poziom cen materiałów. Na pewno czeka nas spora obniżka cen kabli i przewodów w I kw. br. a następnie kolejne korekty cen. Nie jest wykluczone, że po obniżce cen w I kw. 2013 r. wrócimy do cen jakie były notowane w latach 2002-2003, a kolejne kwartały tego roku powinny spowodować niewielkie spadki i wzrosty przebijające poziom cen z lat 2002-2003. Szczegóły dotyczące prognoz cen na rok 2013 i kolejne znajdują się w wydawnictwie SEKOCENBUD ZWW.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.