Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej w 1 kw. 2025 r. w stosunku do 1 i 4 kw. 2024 r. na tle ogłoszonej przez GUS inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w lutym 2025 r.
Jak na tym tle kształtują się zmiany wynagrodzeń w analogicznym okresie?
Dane opublikowane w obwieszczeniu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 marca 2025 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lutym 2025 r. nie zaskoczyły.
Zgodnie bowiem z treścią wymienionego obwieszczenia wynagrodzenie to wynosiło 8 613,14 zł. Z kolei w odpowiednim okresie ubiegłego roku, zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 marca 2024 r., kształtowało się ono na poziomie 7 978,99 zł. Zanotowany wzrost wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w skali ostatnich 12 miesięcy wyniósł więc 7,9%, czyli o 3,0 punktu procentowego więcej niż zwyżka cen towarów i usług konsumpcyjnych w analogicznym czasie. Tempo wzrostu płac w lutym, sięgające prawie 8,0% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, jest więc nadal znacząco wyższe niż inflacja. Od sierpnia 2023 r. mamy więc do czynienia ze wzrostem siły nabywczej przeciętnych wynagrodzeń, których zwyżki przekraczają inflację. Tak więc ostatnie 1,5 roku, to okres utrwalania się wzrostu płac realnych.
Jak w tym czasie zmieniły się poziomy stawek robocizny do kosztorysowania robót budowlanych publikowanych w wydawnictwach SEKOCENBUD?
Jak zwykle analizie poddajemy stawki z 1 kwartału tego roku, w stosunku do stawek z 1 kwartału poprzedniego roku, a więc z 2024 r.
W tabeli zamieszczonej poniżej przedstawiamy zmiany stawek robocizny kosztorysowej w skali kraju, pochodzących z notowań prowadzonych w pierwszych kwartałach 2024 r. i 2025 r. oraz w 4 kwartale 2024 r.
Z powyższego zestawienia wynika, że wzrosty stawek netto i brutto do kosztorysowania robót budowlanych we wszystkich rodzajach robót przekroczyły poziom zmiany przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłoszonego przez GUS w analizowanym okresie. Oczywiście znacząco (ponad dwukrotnie) przekroczyły również inflację konsumencką.
Ten trend zadomowił się w naszych notowaniach już na dobre, bo od ponad roku. Jak długo jeszcze potrwa? W obecnej sytuacji geopolitycznej, w której znajduje się nasz kraj nie wiedzą tego nawet najstarsi górale. Tu już przydałaby się wróżka lub wróżbita. Jedno możemy Państwu na pewno obiecać. Będziemy te tendencje skrupulatnie obserwować i notować oraz od razu informować naszych Czytelników o ich ewentualnych zmianach.
Z porównania wskaźników narzutów kosztów pośrednich WKp w poszczególnych rodzajach robót w 1 kwartale 2024 r. i 2025 r. wynika, iż w tym czasie zanotowano zwiększenie ich średnich wartości na poziomach od 0,3 do 0,6 punktu procentowego. Natomiast średnie wskaźniki narzutów zysku WZ odnotowały zrównoważone wzrosty od 0,2 do 0,3 punktu procentowego. Podczas gdy zwyżki wskaźników narzutów kosztów zakupu osiągnęły poziomy od 0,2 do 0,4 punktu procentowego, w poszczególnych rodzajach robót.
Pomimo tak zadawalających relacji wskaźników zmian stawek robocizny kosztorysowej netto i brutto oraz narzutów na tle inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia, poziomy stawek - szczególnie minimalnych - najprawdopodobniej nadal nie spełniają oczekiwań wszystkich wykonawców robót. Ponownie więc zwracamy Państwa uwagę, że wysokości stawek robocizny kosztorysowej są wynikiem gry rynkowej i kompromisów pomiędzy stronami (uczestnikami procesów inwestycyjnych). Nadal niebagatelne znaczenie w tym obszarze ma niedostosowanie części bazy normatywnej do kosztorysowania robót budowlanych do aktualnych warunków technologiczno-organizacyjnych realizacji robót. Poza tym w budownictwie wszelkie aktualizacje przepisów prawnych dotyczących minimalnych wynagrodzeń z opóźnieniem - czasami znacznym np. półrocznym - przekładają się na zmiany poziomów rynkowych stawek robocizny kosztorysowej, co potwierdzają notowania systemu SEKOCENBUD.
Materiały źródłowe:
Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego IRS 1 kw. 2024 r. i 1 kw. 2025 r.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.