14.02.2013

Budynki pasywne – ważne informacje

Termo Organika
W Polsce aż 50% uzyskiwanej energii zużywa się na ogrzewanie, jest to ponad 2 razy więcej na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż zużywają kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie.

 

Co to jest budynek (np. szkoła) pasywna?

Budynek pasywny (np. szkoła) to bardzo dobrze izolowany  gmach z odpowiednim systemem wentylacyjnym. W starym budownictwie do ogrzania 1m2 zużywa się w skali roku 15-35 metrów sześciennych gazu. W przypadku zastosowania nowoczesnej energooszczędnej technologii wystarcza 1,5 m3 na rok. Przy stumetrowym mieszkaniu daje to w skali roku oszczędność 3350 m3 gazu. Proporcje przy użyciu oleju opałowego są podobne. Duża powierzchnia szkoły to oszczędności sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku.

Skąd te oszczędności?

Zarówno dom pasywny jak i szkoła pasywna , muszą posiadać grubą i szczelną kilkudziesięciocentymetrową warstwę dobrej jakości izolacji cieplnej  – wyjaśnia Krzysztof Krzemień z Termo Organiki, największego producenta styropianu - Po drugie musi mieć system wentylacji, który pozwala na wymianę zużytego powietrza z wnętrza, niemal bez utraty ciepła. Jest to możliwe dzięki specjalnej instalacji wentylacyjnej, której centralny element stanowi wymiennik ciepła. Po trzecie okna w niskoenergetycznych budynkach są wykonane w najnowszej technologii, która pozwala przenikać promieniom słonecznym do wnętrza domu i bardzo skutecznie ogranicza straty ciepła na zewnątrz. Istotne jest również usytuowanie budynku tak, by jak najbardziej wykorzystywać jego nasłonecznienie.

Budownictwo pasywne: oszczędność publicznych pieniędzy

Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej
o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku. Inwestorzy często dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania, oraz niepowtarzalne walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nieznacznych dodatkowych nakładach finansowych, dzięki zastosowaniu technologii budownictwa pasywnego.

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*