02.01.2013

CAL i Roto działają podprogowo

CAL, ROTO
Montowane w drzwiach zewnętrznych CAL progi firmy Roto dają możliwość przecięcia mostków termicznych pod drzwiami. Niewielu projektantów domów pokazuje prawidłowe rozwiązanie tego szczegółu technicznego. Brak podstawowej wiedzy i umiejętności ekip budowlanych i montażowych naraża inwestorów na niedogodności związane z przemarzaniem, skraplaniem pary wodnej czy szronieniem w okolicach progu. Wspólnie z firmą Roto, uznanym producentem okuć, Zakład Stolarki Budowlanej CAL edukuje montażystów w zakresie prawidłowej izolacji progu w kanale montażowym. Poniżej zaprezentowane zostały rozwiązania, które CAL i Roto polecają wszystkim, którzy chcą uniknąć niekontrolowanych strat ciepła w okolicy drzwi wejściowych do domu.

 

Ciepły próg przy drzwiach wejściowych – wskazówki montażowe

Przed wstawieniem drzwi

W nowo wybudowanym domu z montażem drzwi zewnętrznych powinniśmy zaczekać do momentu zakończenia mokrych prac budowlanych. Dobrą praktyką jest wymierzenie otworu w murze i zamówienie drzwi dopiero po otynkowaniu ścian i wylaniu posadzek. Możemy wówczas dokonać pomiarów wykonanego już otworu w murze, a 5–6 tygodni, czyli standardowy czas potrzebny na wyprodukowanie drzwi, wystarczy na dostateczne osuszenie budynku. Drzwi nie powinno się osadzać na tymczasowych podporach przed wylaniem posadzek, ponieważ może to spowodować naruszenie konstrukcji ościeżnicy i niestabilność progu.

Próg do wymiany?

Ciepły montaż progu przeprowadzić można zarówno podczas wstawiania pierwszych drzwi wejściowych do domu, jak i wymianie starych. Niepoprawnie osadzony próg łatwo rozpoznać po szronie i kroplach wody osadzających się na jego styku z ościeżnicą. Oznakami niewłaściwego montażu są także trzeszczenie,  odkształcanie, gromadzenie pod nim zanieczyszczeń czy przepuszczanie wody.

Montaż ciepłego progu krok po kroku:

1. Do zamontowania progu termoizolacyjnego niezbędny jest specjalnie przygotowany kanał montażowy. Jego miejsce można wyznaczyć, kiedy znamy już płaszczyznę montażu drzwi w murze. Przed wylaniem posadzek w betonie wystarczy ulokować odpowiednich rozmiarów przegrodę ze styropianu, którą przy wstawianiu drzwi łatwo się usuwa, odsłaniając kanał montażowy. Szerokość kanału montażowego powinna być na tyle duża, żeby umożliwić dostęp do wypoziomowania oraz umieszczenia w nim ościeżnicy wraz z przypiętymi poszerzeniami, z których każde w przypadku systemu Roto ma wymiary 35x35 mm.
2. W kanale jako pierwszą montuje się belkę montażową, która jest elementem poziomującym. Odległość między górną płaszczyzną belki a poziomem posadzki powinna wynosić n*35 mm, gdzie „n” oznacza ilość profili poszerzających, które zostaną zamontowane pod progiem. Nie zaleca się stosowania więcej niż trzech sztuk profili poszerzających jednocześnie.
3. Po ustaleniu poziomu górnej powierzchni progu, przy uwzględnieniu luzu na płytki posadzki, należy wypoziomować belkę montażową i poszerzenia progu. Kolejnym krokiem jest przymocowanie belki do podłoża.
4. Próg spięty zatrzaskami z poszerzeniami przykręca się do podłoża w kanale montażowym. Od strony zewnętrznej poszerzenia należy zabezpieczyć folią hydroizolacyjną, która uchroni przed przenikaniem wilgoci z zewnątrz.
5. Pozostałą przestrzeń kanału montażowego należy dodatkowo ocieplić materiałem termoizolacyjnym (np. styrodurem), a następnie całość obrobić płytkami posadzki.
6. Po upewnieniu się, że zamontowany próg jest stabilny i dokładnie zaizolowany, przykrywa się go odporną na ścieranie pokrywą. Warto pamiętać o tym, by do domu wybierać drzwi z niskimi progami, o wysokości nie większej niż 20 mm. Są one wygodne w użytkowaniu szczególnie dla osób niepełnosprawnych.


Zakład Stolarki Budowlanej CAL z siedzibą w Suwałkach istnieje na polskim rynku od 27 lat. Powstały w 1985 roku jako spółka jawna z polskim kapitałem zatrudnia obecnie ok. 120 osób.


Głównym przedmiotem działalności firmy CAL jest produkcja stolarki otworowej w zakresie drewnianych drzwi zewnętrznych i wewnętrznych. Firma ma w swojej ofercie zarówno standardowe rozwiązania, jak i modele realizowane w oparciu o indywidualne projekty.


W produkcji CAL stosuje wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak szczelina wentylacyjna w drzwiach łazienkowych, wręg antywłamaniowy, systemy drzwiowe do domów inteligentnych.


Drzwi zewnętrzne Zakładu Stolarki Budowlanej CAL wytwarzane są zgodnie z normą PN-EN 14351-1. Zostały zbadane przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie w zakresie umożliwiającym dopuszczenie do obrotu i oznakowanie znakiem CE.


Produkty Zakładu Stolarki Budowlanej CAL sprzedawane są na terenie całego kraju. W wielu punktach sprzedaży dla kupujących dostępne są również usługi autoryzowanej grupy montażowej.
Więcej informacji: www.drzwi-cal.pl

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*