Ceny czynników produkcji i wybranych robót budowlanych w 2012 r. – informacje SEKOCENBUD
Ceny czynników produkcji stabilne przez cały rok
W 2012 roku według notowań prowadzonych przez SEKOCENBUD średnie krajowe ceny materiałów zużywanych w budownictwie (ogółem) spadły o 0,2% w stosunku do roku poprzedniego (wykres 1).
W poszczególnych rodzajach materiałów można zauważyć wzrosty cen materiałów budowlanych – o 0,9%, instalacyjnych o 2,9%, natomiast ceny materiałów elektrycznych spadły aż o 23,7 % (przede wszystkim na skutek znacznych obniżek cen kabli i przewodów). Trochę inaczej przebiegały zmiany cen w przypadku konkretnych materiałów - przedstawione to zostało na wykresie 2.
Jak widać większe zmiany cen (w IV kw. 2012 r. w stosunku do IV kw. 2011 r.) odnotowano dla: rur miedzianych – 13,4% wzrostu, asfaltów drogowych wzrost o 10,4% i prętów stalowych 6,3%. Natomiast duże spadki osiągnęły ceny płyt lamelowych z wełny mineralnej do ociepleń ETICS – 12%, najbardziej jednak potaniały kable elektroenergetyczne – średnio w całej grupie spadły ok. 45 % a np. kabel o przekroju 7x1,5 (nxmm2) wykazał spadek cen aż o 72,1%. Lekkie wzrosty odnotowano w kraju dla średnich cen najmu pracy sprzętu budowlanego, w IV kw. 2012 ceny były wyższe o 1,9 % (w porównaniu do IV kw. 2011 r.). Wzrosty stawek zanotowano dla robót: instalacji sanitarnych i wykończeniowych o 0,5% a elektrycznych o 0,3% , natomiast niewielki spadek - tylko o 0,1% - dla robót budowlanych inwestycyjnych oraz remontowych, a także robót inżynieryjnych.
Budowa ścian taniej
Wykres 3 przedstawia zmiany cen (w % narastająco) wykonania ścian budynków z różnych materiałów takich jak: cegła ceramiczna, wapienno-piaskowa oraz bloczki z betonu komórkowego, w okresie od I do IV kwartału 2012 r.
Niezależnie od technologii wykonania, jak widać na tym wykresie, w I półroczu 2012 notowania SEKOCENBUD wskazywały na stabilizację cen tych robót, jednak w następnych kwartałach nastąpił ich lekki spadek. Największe zmiany w 2012 r. zanotowano w cenach budowy ścian z cegieł ceramicznych pełnych – ceny spadły o 5,5% (w stosunku do IV kw. 2011 r.), w przypadku ścian z betonu komórkowego nastąpił spadek o 3%, natomiast ceny ścian z cegieł wapienno-piaskowych w zasadzie od początku roku pozostawały bez zmian (spadek tylko o 0,1%).
Z kolei na wykresie 4 przedstawiono zmiany cen wymurowania ścian z wykorzystaniem materiałów wybranych producentów. Wybudowanie ścian z pustaków ceramicznych POROTHERM było tańsze o prawie 8% niż 2011 roku (średnia cena 116 zł/m2), z pustaków silikatowych SILKA o 1,5% (średnia cena 109 zł/m2). Natomiast średnia krajowa cena wykonania ścian z pustaków YTONG wyniosła w w IV kw. 2012 r. 147 zł/m2 i była nieco wyższa niż w tym samym kwartale 2011 r. (1,4%).
Ceny pokrycia dachu bez większych zmian
Na kolejnym wykresie 5 zamieszczono zmiany cen pokryć dachowych w 2012 r., na przykładzie pokrycia dachu dachówką ceramiczną oraz blachą dachówkową. Wskaźniki zmian wyliczono korzystając z informacji cenowych zawartych w Biuletynie Cen Robót Budowlanych Inwestycyjnych (BRB) SEKOCENBUD (podobnie jak we wszystkich pozostałych omawianych tu robotach).
Koszt pokrycia blachodachówką był w 2012 roku wyższy o 4% w porównaniu do roku ubiegłego, natomiast pokrycie dachu dachówką ceramiczną w całym roku utrzymywało się na takim samym poziomie cen – w efekcie w IV kw. 2012 r. cena była niższa o 0, 5% w stosunku do IV kw. 2011 r. Według notowań systemu SEKOCENBUD w ostatnim kwartale 2012 roku ceny pokrycia dachu dachówką ceramiczną wyniosły od 58 zł/m2 (cena minimalna) do 77 zł/m2 (cena maksymalna), przy średniej krajowej 65 zł/m2. W przypadku krycia blachą dachówkową ceny ukształtowały się odpowiednio od 36 zł/m2 (min.) do 43 zł/m2 (max.) – cena średnia krajowa 39 zł/m2.
Wykonanie tynków – wzrosty lub spadki
Zmiany cen wykonania tynków zewnętrznych, w kolejnych kwartałach 2012 roku, przedstawiono na wykresie 6. Porównano tu ceny tynków zwykłych i mineralnych. Przez pierwsze dwa kwartały 2012 r. ceny tych robót nie zmieniały się (oprócz tynków Poztynk – których ceny rosły), w ostatnim kwartale wystąpił trend spadkowy, w rezultacie na koniec 2012 r. (w stosunku do roku poprzedniego) zanotowano niewielkie spadki – w przypadku położenia tynków w systemie Ceresit o 1,3% oraz wzrosty o 2,5% (położenie tynków w systemie Kreisel). Ceny tynku zwykłego wykonanego ręcznie, według BRB SEKOCENBUD, na koniec 2012 roku notowano na poziomie od 25 zł/m2 do 37 zł/m2, a średnia cena w kraju wyniosła 28 zł/m2 – była niższa o 0,5% w porównaniu do IV kw. 2011 r. W tabeli 1 znajdują się ceny wykonania tynku mineralnego w systemie Ceresit oraz Kreisel, w poziomie IV kw. 2012 r. i IV kw. 2011 r.
Nieco większe ruchy cen nastąpiły w minionym roku w robotach związanych z wykonaniem tynków wewnętrznych oraz gładzi gipsowych – patrz wykres 7. Cena ułożenia tynku gipsowego – z gipsu GIPS 651 – wyniosła w IV kw. 2012 r. 24 zł/m2 i była niższa o 2,8% niż w roku 2011, z kolei cena gładzi gipsowej (z zastosowaniem materiałów systemu Kreisel) wzrosła w przeciągu roku o 1,9%, osiągając poziom średni w kraju 12 zł/m2. Drożej o 2,6% niż w IV kw. 2011 r. trzeba było też zapłacić za wykonanie tynków cementowo-wapiennych (zaprawa TYNK 500).
Ocieplenie ścian – w tej samej cenie
Różnorodność występujących na rynku budowlanym materiałów, które mogą być stosowane w tych samych robotach powoduje, że ceny wykonania robót wykazują znaczną rozpiętość. Wybierając rozwiązanie technologiczne, trzeba pamiętać, że cena jest tylko jednym z wielu kryteriów wyboru, inne istotne kryteria to m.in.: parametry jakościowe, wydajnościowe i techniczne danego rozwiązania tzn. materiałów w nim przyjętych. W niniejszym artykule analizujemy zmiany cen robót dla konkretnych rozwiązań systemowych (wybranych z szerokiego zbioru cen w Biuletynie BRB) – zakładających stosowanie materiałów o określonych cechach i współczynnikach.
Biorąc powyższe pod uwagę, porównano ceny dwóch różnych systemów ociepleń ścian metodą lekką mokrą, przy zastosowaniu płyt styropianowych oraz położeniem tynku mineralnego i przedstawiono na wykresie 8. Od II kw. 2012 r. ceny wykonania ocieplenia lekko wzrosły, (co w dużej mierze związane było z ożywieniem wiosennym na placach budów), a w ostatnim kwartale lekko spadły. Ostatecznie na koniec 2012 roku ceny ociepleń ukształtowały się: w systemie Dryvit na poziomie 138 zł/m2 (była niewiele wyższa niż w tym samym okresie roku ub.), a w systemie Ceresit 135 zł/m2 (niewielki spadek o 0,3%).
UWAGA:
Wszystkie ceny podane w tym artykule są cenami netto (nie zawierają podatku VAT).
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.