21.06.2016

CENY INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH

mgr inż. Krzysztof Mitelski
Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z aktualnym zeszytem Biuletyn cen robót elektrycznych BRE 2 kw. 2016 r., który zawiera ceny jednostkowe robót elektrycznych inwestycyjnych i remontowych. Rozpatrując zmiany cen prac instalacji elektrycznych, teletechnicznych, multimedialnych oraz alarmowych czy monitoringu widać pewne zmiany i tendencje.


W 2 kwartale b.r. statystycznie cena średnia w relacji do I kw. b.r. niewiele się zmieniła, bo wzrosła jedynie o 0,8%. Niemniej odnotowano w niektórych robotach duże wzrosty jak i duże spadki.

Dla prac ręcznych i pomiarowych odnotowano nieznaczny wzrost cen ok. 1% dla prac mechanicznych tylko średnio ok. 0,4%.

W grupie robót związanych ze stawianiem i wymianą słupów zauważalny był niewielki ruch cenowy od -3% do +2%.

Jednak już przy pracach budowy linii napowietrznych, kablowych ziemnych i n.n. nastąpił wyraźny wzrost cen w większości przypadków (maksymalnie do ok. 15%), ale wystąpiły również spadki do -6% szczególnie na robotach instalacji niskonapięciowych. Dla robót budowy linii telekomunikacyjnych również tendencje są wzrostowe średnio o 0,6% do max. 2,1%, przy spadkach do min. -2,4%.

W notowaniach prowadzonych cyklicznie na rynku przez SEKOCENBUD w 2 kw. 2016 r . odnotowaliśmy również widoczny spadki cen montażu opraw oświetleniowych zewnętrznych i wewnętrznych nawet do min. -10% (maksymalny wzrost tylko do 2,5%).

Najmniejsze zmiany cen zauważono w grupach prac związanych z montażem rur osłonowych. W większości koszty robocizny były bliskie 0%, jednakże i tu ceny wahały się od min. -4% do +4%. Dla robót montażowych osprzętu n.n. (puszki, łączniki, wyłączniki, gniazda) już takiej stabilności nie było i ceny oscylowały od -7% do 5%.

Również niewielki, bo średnio tylko o 0,3% był ruch cen montażu instalacji odgromowej i uziemiającej. Wahania zwarte były pomiędzy min. -1,7% do max. 8,0%.

Dla prac związanych z montażem tablic i szaf rozdzielczych wraz z osprzętem i aparatami elektrycznymi – widać tendencje spadkowe (wartość min. ok. -9, 0%) jednak zauważyliśmy również duże wzrosty sięgające nawet do 17,0% stosowane przy montowaniu wyłączników silnikowych.

Roboty niskoprądowe instalacji systemów alarmowych i przeciwpożarowych charakteryzowały spadek ceny średnio o -0,4%, do wartości min. ok. -4%, przy delikatnych wzrostach do 1%.

mgr inż. Krzysztof Mitelski
Specjalista ds. wycen robót elektroenergetycznych i niskoprądowych

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*