Ceny kabli
Odpowiada Krzysztof Mitelski – Zespół redakcyjny SEKOCENBUD:
W każdym kosztorysie instalacji elektrycznych jednym z najbardziej cenotwórczych czynników są kable i przewody, których procentowy udział może sięgać 75% ceny obiektu np. dla linii zasilających. Dlatego obserwacja ruchu ich cen jest ważna z punktu zaplanowania budżetu wykonania tych robót w obiekcie.
Jak kształtują się ceny omawianych produktów na przestrzeni czasu?
Ceny kabli i przewodów zależą w znacznej mierze od notowań miedzi na rynkach. Na przestrzeni 5 lat notowania te powoli spadały, jednak już w okresie jednorocznym widać znaczny wzrost cen miedzi, szczególnie w listopadzie 2016 roku. A w konsekwencji już w I kw. 2017 roku zanotowaliśmy w SEKOCENBUDZIE wzrost cen wyrobów z miedzi (m.in.przewodów i kabli) średnio o kilkanaście procent (w pojedynczych przypadkach nawet kilkadziesiąt). Upusty, które można uzyskać od producentów, zostały więc w znacznym stopniu ograniczone i dla inwestycji, które są dopiero na etapie przetargu trzeba to wziąć pod uwagę.
Niestety z zapowiedzi producentów ta tendencja może się utrzymać, chociaż jednocześnie widać też po cenach hurtowych przewodów i kabli pewne „sprostowanie” tych skoków.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.