17.11.2014

Ceny materiałów budowlanych w 2014 roku

Mariola Gala-de Vacqueret
Właśnie ukazały się wydawnictwa SEKOCENBUD zawierające ceny materiałów budowlanych, instalacyjnych i elektrycznych w IV kw. 2014 r. (IMB, IMI, IME). W wydawnictwach publikowane są również wskaźniki zmian tych cen w bieżącym kwartale w stosunku do kwartału poprzedniego oraz IV kwartału roku 2013.


Notowania SEKOCENBUD wskazują, że w poszczególnych branżach w całym roku ceny materiałów wahały się pomiędzy niewielkimi spadkami i wzrostami, w zależności od grupy i rodzaju materiałów, co zostało pokazane na Wykresie:

Generalnie zarówno spadki cen jak i wzrosty nie są duże, w poszczególnych kwartałach były to zmiany pomiędzy –0,1% a +0,9% (w całym roku od -0,1% do +2,0%). Taka sytuacja sprzyja oczywiście tym wszystkim, którzy właśnie podjęli decyzję o budowie własnego domu. Stabilne ceny materiałów i koszty robocizny nie stanowią zagrożenia dla planowanych budżetów inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że ceny niektórych materiałów rosły lub spadały w większym tempie niż średnia krajowa badanych i publikowanych przez SEKOCENBUD cen materiałów. Może wtedy okazać się, że wykonywane w danym okresie prace związane z określonym stanem budowy, będą droższe, mimo niewielkiego wzrostu kosztów całkowitych.

W 2014 roku wzrosły np. ceny blach dachówkowych powlekanych o 5%, co z pewnością przyniesie niewielki, ale jednak wzrost kosztów pokrycia dachu. Następny materiał wpływający na ponoszone koszty przy wykonywaniu stanu wykończeniowego budynku to okna i drzwi. Średnio w kraju, ceny okien z PVC wzrosły od 0,3% do 2,4%. Dla budujących domy w technologii energooszczędnej dobra wiadomość jest taka, że ceny okien energooszczędnych spadły średnio i to aż ponad 5%. Niestety cena takich okien (spełniających parametry okien energooszczędnych) jest w dalszym ciągu dużo wyższa niż okien tradycyjnych, na poziomie od kilkunastu do kilkudziesięciu procent w zależności od producenta i uzyskanych rabatów. Z kolei ceny okien drewnianych spadały (ok. -2,5%) lub rosły (ok. +2,7%), co było zależne od standardu i miejsca ich zakupu.

W trzecim i czwartym kwartale br. można było realizować stan surowy budynku przy dużo niższych kosztach. W tym okresie, według notowań SEKOCENBUD, spadały ceny wszystkich materiałów do budowy ścian. Duże spadki nawet na poziomie kilkunastu procent w ciągu całego roku (IV kw. 2014 r. w stosunku do IV kw. 2013 r.) wystąpiły w cenach pustaków ceramicznych (od 4,4 % aż do 16,7%) oraz bloków ściennych silikatowych (od 6% do 13%) i z betonu komórkowego (od 5% do 13%).

Ceny prawie 5 tysięcy podstawowych materiałów budowlanych (pochodzących z notowań oraz od producentów) można znaleźć w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o cenach materiałów budowlanych” IMB, ostatnie wydanie w poziomie IV kwartału 2014 r. W pozostałych wydawnictwach o cenach materiałów znajdziecie Państwo ponad 4 tysiące pozycji cenowych materiałów elektrycznych (IME) oraz ponad 5 tysięcy materiałów instalacyjnych (IMI).

Dokładne informacje dotyczące kosztów budowy w 2014 roku, również w odniesieniu na poszczególne stany przedstawimy już wkrótce na stronach naszego serwisu. Obecnie napływają dalsze dane dotyczące IV kwartału 2014 r. od Respondentów systemu SEKOCENBUD, które są weryfikowane i analizowane przez naszych Ekspertów.

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*