Ceny materiałów budowlanych w styczniu 2016 r. na podstawie notowań SEKOCENBUD
Cyklicznie prowadzone przez wydawnictwo SEKOCENBUD notowania na terenie całego kraju w zakresie cen czynników produkcji (stawek robocizny, cen materiałów, cen pracy i najmu sprzętu budowlanego) wskazują, że początek 2016 roku nie przyniósł większych zmian cen materiałów budowlanych i instalacyjnych (zarówno instalacji sanitarnych i elektrycznych). Wahania cen materiałów budowlanych w m-cu styczniu br. na terenie całego kraju mieściły się średnio w granicach od -4,5% do 4,8%. Największe spadki odnotowano w cenach pustaków ceramicznych i bloczków silikatowych (ok. -4%), a wzrosty wykazywały ceny materiałów służących do robót wykończeniowych wewnętrznych jak np.: płytki ceramiczne, gipsy tynkarskie i niektóre farby (ok. 2%)
Ceny materiałów do instalacji elektrycznych notowanych w wydawnictwie „BŁYSKAWICA” zachowywały się również w miarę stabilnie. Średnia zmiana cena wszystkich pozycji notowanych w wydawnictwie w stosunku do grudnia 2015r. statystycznie zmieniła się na poziomie +0,5%. Najbardziej zdrożały przewody wtynkowe z grupy YDYt 450/750V o parametrach 3x1,5 mm2 o 10,3%, oraz z tej samej grupy YDYt 450/750V 3x2,5 mm2 o 7,3%. Kolejnym asortymentem, który podrożał z zestawu Błyskawica jest oprawa (belka montażowa) OSOm 236 (2xLF26W). Na przeciwnym krańcu cenowym znalazły się: Lampy rtęciowe o mocy 250W, typu E-40ED spadek ceny -8,3%, oraz lampa LED reflektorkowa 5,0W (30W) 12V (-5%).
Poniżej w tabelach 1-3 prezentujemy ceny i ich procentowe zmiany w miesiącu styczniu 2016 r. (w stosunku do grudnia 2015 r.) wybranych materiałów. Informacje te pochodzą z wydawnictwa miesięcznego SEKOCENBUD „Błyskawica” 01/2016, gdzie znajdują się ceny materiałów (budowlanych, instalacyjnych i elektrycznych), stawki robocizny kosztorysowej oraz ceny najmu i pracy sprzętu budowlanego. Ponadto, w tym roku w „Błyskawicy” po raz pierwszy opublikowano ceny jednostkowe budowy „Domu jednorodzinnego w standardzie energooszczędnym – GARDA”, zarówno w układzie cen całkowitych jak i cen dla poszczególnych stanów i elementów budowy domu.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.