Ceny materiałów do instalacji elektrycznych w IV kw. 2014 r.
Ogólnie analizując zmiany cen materiałów oraz stawki robocizny kosztorysowej, wskaźniki narzutów i ceny najmu i pracy sprzętu nie widać dużych zmian cenowych, aczkolwiek bardziej szczegółowo analizując ceny w poszczególnych grupach można zauważyć dość spore zmiany.
Rozpatrując zmiany cen materiałów do instalacji elektrycznych, teletechnicznych, multimedialnych oraz alarmowych czy monitoringu widać pewne zmiany i tendencje. W IV kwartale b.r. statystycznie cena średnia w relacji do III kw. b.r. niewiele się zmieniła bo wzrosła jedynie o 1,08%. Niemniej odnotowano w niektórych asortymentach duże wzrosty jak i duże spadki. I tak najwięcej, bo aż blisko o 30% obniżyły swa cenę niektóre rodzaje kabli i przewodów światłowodowych, również w tej kategorii asortymentowej najwyższe wzrosty wyniosły ponad 7%. Równocześnie w grupie kabli i przewodów energetycznych, teletechnicznych, sygnalizacyjnych RTV i antenowych zauważono wzrosty na poziomie 17 do 25%, ale też i spadki od 4 do 13%, średnio statystycznie w tych kategoriach materiałowych ceny w relacji do ubiegłego kwartału b.r. wzrosły o 2 do 6%. W grupie: 81 słupy, szczudła, maszty najbardziej wzrosły Słupy i maszty trakcyjne szczególnie rurowe o 11-13%, a najbardziej spadły bo o blisko 10% niektóre rodzaje fundamentów prefabrykowanych pod słupy i urządzenia elektroenergetyczne. Najmniejsze zmiany cen zauważono w grupach : „Osprzęt kabli teletechnicznych i sygnalizacyjnych” oraz „Izolatory i osprzęt izolatorowy oraz przewodowy”, aczkolwiek rozpiętość cenowa pomiędzy zanotowaną ceną minimalną i maksymalną w tych kategoriach sięgała ponad 10%.
Więcej informacji na temat cen i ich zmian, wzrostów i spadków można będzie znaleźć w wydawnictwie „Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME” wydanie IV kw. 2014r. Wydawnictwo to ukazuje się w wersji broszurowej jako samodzielny zeszyt IME, oraz w zestawie 4 zeszytów IMB, IMI, IME, oraz IRS. Natomiast w wersji elektronicznej w grupie na jednym nośniku (płycie) wraz lub bez bazy danych z portalu cenowego e-SEKOCENBUD (materiały i sprzęt). Kupując płytę CD, lub pobierając wersję on-line macie państwo przeglądarkę umożliwiającą znalezienie potrzebnych informacji cenowych, lub dokonując własnych analiz. Dane z płyty CD są importowane do wszystkich popularnych na rynku programów kosztorysowych.
Andrzej Górniecki
Ekspert SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.