Ceny materiałów i robót instalacyjnych w I kwartale 2014 według notowań SEKOCENBUD
Według notowań SEKOCENBUD średnio statystycznie ceny materiałów sanitarnych w I kwartale 2014 r. w odniesieniu do IV kw. 2013 r. wzrosły o 0,5 %.
Najbardziej zauważalne zmiany cen można zaobserwować w następujących grupach materiałów:
- elementy instalacji domowych m.in. różne typy zaworów - wzrost cen średnio 3-4 %,
- rury i inne wyroby stalowe - maksymalny wzrost ok. 8 %,
- przewody i kształtki wentylacyjne - spadki rzędu 2-3 %,
- rury z tworzyw sztucznych - maksymalny spadek ok. 9 %,
- rury i kształtki miedziane - średni statystyczny spadek w obrębie całej grupy 3 %.
W I kwartale 2014 r. w wydawnictwie IMI zaprezentowano ponad 3000 notowanych cen materiałów instalacyjnych. W stosunku do ubiegłego kwartału zakres zeszytu został rozszerzony o ceny wodomierzy sprzężonych oraz nawietrzaków podokiennych wraz z dodatkowymi elementami. Dział zawierający ceny materiałów producentów i przedstawicieli handlowych zaktualizowano o oferty: przydomowych oczyszczalni ścieków i elementów układów rozsączających oraz rur i kształtek preizolowanych.
Konsekwencją niewielkich zmian w cenach materiałów instalacyjnych jest stabilność cen jednostkowych robót instalacyjnych inwestycyjnych i remontowych.
Odnotowano niewielką zwyżkę cen dla robót wewnętrznych i liniowych, co jest bezpośrednio związane ze wzrostem stawki robocizny kosztorysowej (dla robót instalacji sanitarnych) oraz wskaźników narzutów zanotowanych na rynku. Ruch cenowy można zaobserwować dla wybranych grup robót, wynikający ze zmiany cen konkretnych materiałów (zaprezentowanych w zestawieniu powyżej), które zostały przyjęte w danym rozwiązaniu.
Najbardziej zauważalna zmiana w obrębie całej grupy dotyczy spadku cen robót inwestycyjnych w zakresie wentylacji. Dla pozostałych robót instalacyjnych nie odnotowano większych zmian cenowych w odniesieniu do poprzedniego kwartału.
Podsumowując, średnio statystycznie dla publikowanych w wydawnictwie Biuletyn cen robót instalacyjnych inwestycyjnych i remontowych BRI cen jednostkowe robót sanitarnych w I kwartale 2014 r. w odniesieniu do IV kw. 2013 r. zanotowano wzrost o 0,1 %.
Autor:
Opracowała mgr inż. Anna Łapczyńska Zespół Autorski SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.