Ceny materiałów w grudniu według notowań SEKOCENBUD
Na tym samym poziomie cen (jak w listopadzie) pozostały materiały z grupy „Osprzętu i instalacji elektrotechnicznych” oraz „Osprzętu oświetleniowego”.
Koniec roku nie jest okresem sprzyjającym wykonywaniu robót inwestycyjnych, jednak trzeba podkreślić, że w grupie materiałów budowlanych wzrosły ceny wyrobów hutniczych: stali żebrowanej (o 3-5% w grudniu w stosunku do m-ca listopada) i blachy gorącowalcowanej (analogicznie o 5-6%). Zdaniem ekspertów podwyżki te są bezpośrednim efektem polityki prowadzonej przez Unię Europejską, zmierzającej do ograniczenia importu taniego materiału, m.in. z Azji.
Nie zanotowano większych zmian cenowych w podstawowych materiałach takich jak: materiały ceramiczne (pustaki, cegły), wapienne, cementowe a także stolarka okienna i drzwiowa. Na wyroby z tej ostatniej grupy (przede wszystkim okna ale również drzwi) teoretycznie można się spodziewać większego popytu w związku z nowymi wymaganiami technicznymi, dotyczącymi współczynników przenikania ciepła, które zaczną obowiązywać od 2017 r. I tak np. okna (z wyjątkiem połaciowych) i drzwi balkonowe nie będą mogły przekroczyć współczynnika U [W/(m2•K)] w wysokości 1,1.
Już wkrótce w sprzedaży wydawnictwo SEKOCENBUD „Błyskawica” 12/2016 zawierające stawki robocizny kosztorysowej, wybrane ceny materiałów budowlanych, elektrycznych i instalacyjnych oraz ceny najmu i pracy sprzętu budowlanego. Ponadto w tym wydawnictwie publikujemy ceny budowy energooszczędnego domu jednorodzinnego.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.