Ceny materiałów w I kwartale 2013 r. - CZĘŚĆ I
Ceny materiałów budowlanych
Według systemu SEKOCENBUD w I kwartale 2013 r. (w stosunku do IV kw. 2012 r.) większość cen materiałów budowlanych wykazała spadki. Największe spadki odnotowały następujące materiały:
- płyty z wełny mineralnej do izolacji - średnio 3-8% (spadek cen już w kolejnym kwartał),
- stal zbrojeniowa ok. 2%,
- pustaki ceramiczne od 2 do 4%,
- cegły i bloki wapienno-piaskowe spadek od 1 do 2%,
- bloczki z betonu komórkowego średnio ok. 3%.
Ponad połowa zanotowanych materiałów charakteryzowała się spadkami cen, natomiast ok. 40% pozycji materiałowych pozostało bez większych zmian cen lub wykazały kilkuprocentowe wzrosty (od 0, 1 do 9%).
Ceny ponad 2 tys. materiałów budowlanych, notowane w całym kraju, wraz ze zmianami procentowymi (spadku lub wzrostu) w stosunku do kwartału poprzedniego, (czyli IV kw. 2012 r.), znajdziecie Państwo w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o cenach materiałów budowlanych IMB” – I kw. 2013 r.
Ceny materiałów elektrycznych
Już od kilku kolejnych lat ceny materiałów elektrycznych charakteryzują się dużą dynamiką zmian cen – notowania systemu SEKOCEBUD odnotowały zarówno nie przeciętne wzrosty jak i kilkudziesięcioprocentowe spadki cen. W I kwartale br. ceny kabli i przewodów znów wykazały znaczne zmiany. Ceny przewodów w tym okresie spadły średnio statystycznie o 25% (spadek minimalny wynosił 8% a maksymalny 35%). Pierwsze symptomy zmian cen kabli i przewodów odnotowane zostały już w Błyskawicy 1/2013, gdzie ceny przewodów spadły średnio o 15% a ceny kabli elektroenergetycznych o 24% (średnio w kraju). Zachęcamy do zapoznania się z nową edycją zeszytu IME, bądź jego wersją elektroniczną na płycie CD (RMS).
Ceny materiałów instalacyjnych
Jak wynika z notowań systemu Sekocenbud ceny materiałów instalacyjnych w I kwartale 2013 roku charakteryzują się stabilnością. Zmiany rzędu kilku procent dotyczą tylko wybranych grup materiałów.
Najbardziej zauważalny wzrost cen odnotowano dla niektórych zaworów montowanych w instalacjach domowych i przemysłowych (największe zmiany rzędu 5-10%). Zdrożały również elementy instalacyjne z tworzyw sztucznych- kosze ssawne i przepustnice z PVC.
Niewielki spadek cen nastąpił w grupie produktów kamionkowych i żeliwnych – zarówno rur, kształtek jak i innych elementów instalacyjnych. Więcej w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o cenach materiałów instalacyjnych IMI” – I kw. 2013 r.
O stawkach kosztorysowych i cenach pracy sprzętu czytaj w następnym artykule.
Autorzy: Zespół autorski SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.