Ceny materiałów w IV kwartale 2012 r. – notowane w systemie SEKOCENBUD
Ceny materiałów budowlanych bez większych zmian
Według systemu SEKOCENBUD w IV kwartale 2012 r. ceny materiałów budowlanych ogółem wzrosły tylko o 0,2% (w stosunku do IV kw. 2011 r.). Jednak niektóre materiały odnotowały spadki cen:
- płyty do izolacji z wełny mineralnej ok. 2% (spadek cen już kolejny kwartał),
- okna z PVC spadki od 2 do 6%,
- pustaki ceramiczne 1-3%,
- bloki wapienno-piaskowe spadek od 1 do 2%,
- bloczki z betonu komórkowego ok. 1%,
Natomiast wzrosty cen od początku roku odnotowały:
- stal zbrojeniowa – w zależności od gatunku wzrost 2-8%,
- asfalty drogowe – ok. 10%,
- oleje napędowe – ponad 13%,
- styropiany – od 3 do 8%,
Kolejne ruchy cen materiałów do instalacji elektrycznych
Po zmianie cen i radykalnym spadku cen niektórych kabli i przewodów w połowie roku 2012, co było wynikiem wprowadzenia w życie z dniem 1 lipca 2012 r. nowego cennika na te wyroby przez firmę Tele-Fonika Kable, wydawało się, że ceny przewodów i kabli w IV kw. br. się ustabilizują. Niestety tak się nie stało.
Z notowań jakie spłynęły do nas w ostatnim okresie wynika, że rynek w tym względzie nie jest jeszcze ustabilizowany. W dalszym ciągu wiele rodzajów przewodów i kabli w IV kwartale znowu znacznie obniżyły swoje ceny jednostkowe. Obniżka w tym przypadku była również dość znaczna i sięgnęła od kilkunastu do 40%. W ślad za obniżką cen kabli i przewodów o kilka % (7÷10%) obniżka cen dotyczyła niektórych rodzajów urządzeń i osprzętu do instalacji elektrycznych.
W grupie materiałów, których ceny uległy zwiększeniu znalazły się niektóre rodzaje opraw oświetleniowych, źródła światła oraz osprzęt łączeniowy i instalacyjny – tutaj wzrost cen zamknął się w przedziale od 8 do 16%.
Natomiast blisko 70% materiałów notowanych w zeszycie SEKOCENBUD „Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME” nie zmieniło swoich cen – wskaźnik około 0%, lub je zmieniło nieznacznie i znalazło się w przedziale -2% do +2%.
Ogółem ceny materiałów elektrycznych w ciągu całego 2012 r. spadły o 3,8%.
Konsekwencją pokazanych zmian cen materiałów do instalacji elektrycznych będą zmiany cen jednostkowych robót w Biuletynie BRE (Biuletyn cen robót elektrycznych inwestycyjnych i remontowych) SEKOCENBUD.
Materiały do instalacji sanitarnych – ceny stabilne
Ceny materiałów instalacyjnych w IV kwartale 2012 roku charakteryzują się stabilnością – w stosunku do IV kw. 2011 wzrosły o 0,8%.
Zauważalną zmianę cen w zakresie od kilku do kilkunastu procent zanotowano jedynie dla grupy materiałów z tworzyw sztucznych. Wzrost cen dotyczył wyrobów z PVC, PE, PP: rur i kształtek oraz innych elementów instalacyjnych (w tym również zaworów).
Natomiast nieznaczny spadek cen dotyczył otulin ze spienionego polietylenu oraz syntetycznego kauczuku. Pełna informacja na temat cen materiałów instalacyjnych w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o cenach materiałów instalacyjnych IMI”.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.