Ceny robót ogólnobudowlanych w IV kwartale 2013 r. bez większych zmian
Potwierdzają to wskaźniki zmian cen opublikowane w Biuletynie cen robót budowlanych inwestycyjnych – BRB i Biuletynie cen robót remontowo – budowlanych oraz zabytkowych – BRR.
Ruch cen większości robót ujętych w tych biuletynach w IV kwartale 2013 r. oscylował w granicach od -1% do +1% w stosunku do poprzedniego kwartału (III kw. 2013 r.) - z przewagą niewielkich spadków cen. Nieco większe spadki, bo około 2% zanotowano w robotach inwestycyjnych murowych z cegieł kratówek K3 i pustaków POROTHERM a także montażu rynien oraz rur spustowych z PVC.
Natomiast w robotach remontowych spadki w granicach 2% dotyczyły robót szklarskich wykonywanych szkłem płaskim ciągnionym grub. 3,0 i 4,0 mm. Większe spadki, bo dochodzące do 5% zanotowano w cenach naprawy posadzek z deszczułek brzozowych. Spadkom tym towarzyszył jednak równoczesny wzrost cen remontów posadzek z deszczułek bukowych, kształtujący się w granicach od 1 do 3 %.
Można więc stwierdzić, że zmiany cen robót ogólnobudowlanych w końcówce 2013 roku nie zaskakują i są zgodne z ich prognozami, zamieszczanymi w kwartalnym wydawnictwie SEKOCENBUD Zagregowane Wskaźniki Waloryzacyjne - ZWW.
Opracowała mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo - Ekspert SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.