Ceny w budownictwie w czasie pandemii
Poprzednie dwa lata przyniosły duże wzrosty cen wszystkich obiektów budowlanych, powodem tych zmian były przede wszystkim wzrosty cen materiałów budowlanych oraz stawek robocizny do kosztorysowania. Jak wynika z poniżej przedstawionych danych (Tabela 1), największe wzrosty w roku 2018 (średnio w skali całego kraju) zanotowano dla:
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach inżynieryjnych (16,8%),
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach ogólnobudowlanych remontowych (16,6%),
- cen materiałów budowlanych (5,9%).
Największe wzrosty cen obiektów budowlanych w 2018 roku (Tabela 2) wystąpiły w grupach:
- obiektów inżynieryjnych: przyłączy i sieci kanalizacyjnych (12,4%) oraz wodociągowych (11,0%) oraz dróg kołowych (10%),
- obiektów kubaturowych: budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego (10%).
W roku 2019 tendencja wzrostu cen i kosztów była znów dosyć wysoka. Notowania SEKOCENBUD (Tabela 1) wskazały na największe wzrosty:
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach ogólnobudowlanych inwestycyjnych i wykończeniowych o wysokim standardzie (11,5%),
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach inżynieryjnych (10,1%),
- stawek robocizny kosztorysowej w robotach instalacji elektrycznych (10,5%),
- cen najmu i pracy sprzętu budowlanego (6,2%).
Natomiast największe wzrosty cen obiektów budowlanych w 2019 roku (Tabela 2) odnotowano m.in. w grupach:
- obiektów inżynieryjnych: przyłączy i sieci kanalizacyjnych (7,7%) oraz wodociągowych (8,3%) oraz dróg kołowych (6,6%),
- obiektów kubaturowych: budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego (7,3%).
Notowania SEKOCENBUD na koniec 3 kwartału 2020 r. pokazują, że w czasie panującej już 7 m-cy pandemii, tempo wzrostu cen materiałów budowlanych, instalacyjnych i elektrycznych oraz stawek robocizny do kosztorysowania wyraźnie osłabło. Wzrosty stawek robocizny oscylują na poziomie ok. 5%, ceny materiałów budowlanych wzrosły o 1,9%, instalacyjnych o 2,3% a ceny materiałów elektrycznych spadły o 1,8%. Zmiany cen wybranych obiektów przedstawione zostały w Tabeli 3.
Na podstawie informacji przekazywanych od Respondentów systemu SEKOCENBUD, należy sądzić, że 4 kwartał nie zmieni słabnącego trendu wzrostu cen, można spodziewać się stabilizacji a w niektórych przypadkach nawet i spadków niektórych cen materiałów. W konsekwencji koszty budowy obiektów budowlanych mogą być niższe niż w latach poprzednich.
Więcej danych, wskaźników i prognoz dotyczących cen czynników produkcji i obiektów budowlanych w wydawnictwie SEKOCENBUD ZWW 3 kwartał 2020 r.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.