Chłodno latem, ciepło zimą – zadanie dobrej izolacji
Podobno nie ma złej pogody – jest tylko nieodpowiednia odzież. To popularne stwierdzenie możemy odnieść także do budynków. Niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych oczekujemy, że w ich wnętrzach będzie panował przyjemny, umiarkowany klimat. Osiągnięcie takiego stanu wymaga jednak zastosowania odpowiedniego „odzienia” obiektu, zapewniającego mu optymalny bilans energetyczny.
Czas na energooszczędność
Budownictwo energooszczędne to nie tylko moda, ale już konsekwentnie realizowana wizja przyszłości. Stopniowo zaostrzające się przepisy dotyczące konsumpcji energii oraz emisji C02 przez budynki zmierzają w kierunku uzyskania budownictwa niemal zeroenergetycznego (tzw. NZEB – z ang. Nearly Zero Energy Building). Aby przyspieszyć ten proces i zachęcić inwestorów do takich realizacji, powstają specjalne programy dopłat. Wnioski można zgłaszać m.in.: do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, promującego wznoszenie budynków o zapotrzebowaniu na energię użytkową związaną z ogrzewaniem i wentylacją na poziomie nieprzekraczającym 40 bądź 15 kWh/m2/rok.
Uzyskanie wymaganych parametrów wiąże się z koniecznością uwzględnienia wielu aspektów technologii budowlanej. Stosowane ocieplenia muszą zapewniać nie tylko prostą izolację termiczną, ale także możliwość cyrkulacji pary wodnej przy jednoczesnej szczelności całej konstrukcji. Dlatego aby zrealizować wszystkie surowe normy budownictwa energooszczędnego, najlepiej wykorzystywać rozwiązania kompleksowe.
Rozwiązania? Systemowe!
Przykładem kompletnej izolacji cieplno-wilgotnościowej jest stworzony przez producenta materiałów izolacyjnych ISOVER system Vario XtraSafe. Składa się on z wełny mineralnej, paroizolacji o właściwościach zmieniających się zależnie od warunków klimatycznych otoczenia oraz akcesoriów klejących i uszczelniających. Wszystkie elementy zostały dobrane w taki sposób, aby we wnętrzu ocieplanego budynku przez cały rok panował mikroklimat zapewniający mieszkańcom komfortowe użytkowanie pomieszczeń, a konstrukcji zapewnia bezpieczeństwo wilgotnościowe.
Jednym z kluczowych parametrów, o które dba system ISOVER Vario XtraSafe, jest szczelność izolacji. W przepisach dotyczących konsumpcji energii przez budynki właśnie ten aspekt jest wskazywany jako jeden z najważniejszych. Dlatego też na potrzeby systemu stworzona została bardzo wytrzymała taśma izolacyjna ISOVER Vario XtraTape, idealnie osłaniająca styki poszczególnych arkuszy folii oraz krytycznych połączeń folii z innymi materiałami konstrukcji budowlanych. W zapewnianiu hermetycznego uszczelnienia wspomaga ją elastyczny, samoprzylepny uszczelniacz w kartuszach do aplikacji z pistoletu aplikacyjnego – ISOVER Vario XtraFit. Służy on do wykonywania hermetycznych uszczelnień na styku folii i sufitów, kominów oraz ścian szczytowych.
Uszczelnienie nie powinno jednak zakłócać możliwości odparowywania wilgoci, a ta jest obecna w każdym domu. 4-osobowa rodzina może generować nawet 10 litrów wody dziennie, a do tego należy doliczyć także wilgoć pochodzącą z instalacji wodno-kanalizacyjnych, urządzeń AGD czy roślin. Dlatego włączona do systemu folia paroizolacyjna ISOVER Vario XtraSafe posiada zmienny opór dyfuzyjny o wartości Sd = 0,3-20 m, pomagający utrzymać wilgotność we wnętrzach na odpowiednim poziomie.
Korzystając z gotowego, kompletnego systemu izolacji cieplno-wilgotnościowej, mamy gwarancję odpowiedniego dopasowania jego elementów pod kątem skuteczności oraz trwałości konstrukcji. Decydując się na materiały spełniające normy budownictwa energooszczędnego, możemy dodatkowo liczyć na korzyści ekonomiczne, oszczędzając na rachunkach za energię, a także korzystając z dostępnych dopłat.
Cena katalogowa ISOVER Vario XtraSafe (opak. 60 m2) - 15,20 zł/m2 + VAT
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.