Ekranów akustycznych mniej – tekst rozporządzenia
Oznacza to, że przy drogach znacznie oddalonych od zabudowań będzie mniej akustycznych ekranów. Jednocześnie resort zapowiada dalsze prace nad rozwiązaniem problemu hałasu przy drogach, emitowanego przez pędzące samochody. Budowa bowiem bardzo kosztownych ekranów nie musi tu być jedynym rozwiązaniem.
„Kompleksową propozycję różnych rozwiązań, dotyczących prawa, przedstawimy do końca tego roku” – zapowiada minister Marcin Korolec.
Poniżej tekst rozporządzenia z wraz z załącznikiem – przedstawiającym nowe dopuszczalne normy.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 1 października 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku
Na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150, z późn. zm 1)) zarządza się, co następuje:
§ W rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku (Dz. U. Nr 120, poz. 826) w załączniku Dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku wprowadza się następujące zmiany:
- tabela 1 „Dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku powodowanego przez poszczególne grupy źródeł hałasu, z wyłączeniem hałasu powodowanego przez starty, lądowania i przeloty statków powietrznych oraz linie elektroenergetyczne, wyrażone wskaźnikami LAeq D i LAeq N, które to wskaźniki mają zastosowanie do ustalania i kontroli warunków korzystania ze środowiska, w odniesieniu do jednej doby” otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
- tabela 3 „Dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku powodowanego przez poszczególne grupy źródeł hałasu, z wyłączeniem hałasu powodowanego przez starty, lądowania i przeloty statków powietrznych oraz linie elektroenergetyczne, wyrażone wskaźnikami LDWN i LN, które to wskaźniki mają zastosowanie do prowadzenia długookresowej polityki w zakresie ochrony przed hałasem” otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
Załączniki do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. (poz. 1109)
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.