Instalacje sanitarne po 1 stycznia 2017 r. w świetle zmian wskaźnika EP - w biuletynach SEKOCENBUD
Wskaźnik EP, określa roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do m.in. ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Cząstkowe maksymalne wartości wskaźnika EP podane są w zależności od rodzaju budynku - budynki mieszkalne (jednorodzinne, wielorodzinne), zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej itd. (Dział X § 329).
Konsekwencją tych zmian jest zwiększenie kosztów inwestycyjnych budowy obiektów. W celu zaplanowania i oszacowania wartości tych robót można posłużyć się m.in. Biuletynem Cen Obiektów – BCO cz. I oraz Biuletynem Cen Asortymentów Robót – BCA SEKOCENBUD.
Poniżej przedstawiono przegląd przykładowych obiektów oraz instalacji z tych wydawnictw, w których zastosowano urządzenia energooszczędne oraz wykorzystujące energię odnawialną:
Już w I kwartale 2017 r. w wydawnictwie BCO cz I, ukaże się budynek mieszkalny wielorodzinny pasywny z pompą ciepła gruntową z wymiennikiem pionowym na cele c.o. oraz przygotowania c.w.u. i wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Natomiast w BCA zamieszczona będzie nowa pozycja cenowa: instalacja kolektorów słonecznych dla budynku jednorodzinnego z zastosowaniem dla potrzeb do 3 oraz do 5-ciu osób.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.