Jaki poziom stawek robocizny i narzutów w III kw. 2014 r. odnotowano na rynku budowlanym - badania SEKOCENBUD
W III kwartale 2014 r. średnie krajowe stawki robocizny kosztorysowej netto i brutto we wszystkich rodzajach robót tylko lekko wzrosły (poniżej 1%). Wzrosty poziomów stawek wahały się w granicach od 0,2% do 0,9% (zmiany stawek robocizny kosztorysowej w bieżącym kwartale w odniesieniu do II kw. br. oraz IV kw. 2013 r. przedstawiono w tabeli 1). W poszczególnych województwach i wybranych miastach ruch stawek był nieco większy i najczęściej oscylował w granicach od -2% do +6%.
Średnie krajowe narzuty kosztów zakupu (Kz), w stosunku do odpowiednich narzutów w II kwartale bieżącego roku, pozostały na niezmienionym poziomie w robotach ogólnobudowlanych-inwestycyjnych oraz w instalacjach elektrycznych i sanitarnych, natomiast w pozostałych robotach spadły od 0,1 do 0,2 punktu procentowego. Z kolei średnie krajowe narzuty kosztów pośrednich (Kp) spadły o 0,3 punktu procentowego w instalacjach sanitarnych i wzrosły o 0,1 punktu procentowego w robotach ogólnobudowlanych-inwestycyjnych oraz remontowych i o 0,2 punktu procentowego w robotach inżynieryjnych, a w robotach instalacji elektrycznych nie uległy zmianie. W ruchu wskaźników narzutu zysku również nie zanotowano jednolitej tendencji wzrostowej lub spadkowej. Wzrost na poziomie 0,1 punktu procentowego odnotowano w robotach ogólnobudowlanych-inwestycyjnych i inżynieryjnych, spadek o 0,1 punktu procentowego w instalacjach elektrycznych, a w pozostałych rodzajach robót utrzymanie się wskaźników narzutu zysku na poziomie z II kwartału 2014 r. Zmiany procentowe kosztów zakupu (Kz), kosztów pośrednich (Kp) i zysku (Z), dla poszczególnych rodzajów robót, w bieżącym kwartale w odniesieniu do kwartału poprzedniego oraz IV kw. 2013 r. przedstawiono w tabeli 2.
Więcej informacji o stawkach robocizny kosztorysowej i narzutach w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego III kw. 2014 r.”, które właśnie ukazało się w sprzedaży.
Opracowała: mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo – Ekspert SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.