Kasety podłogowe wykonane ze stali nierdzewnej
Jako przykład jednego z ciekawszych rozwiązań w naszej gamie produktów jest system kanałów podłogowych. Rozwiązanie to ułatwia prowadzenie instalacji elektrycznej za pośrednictwem kanałów związanych oraz zalanych jastrychem w przestrzeniach biurowych jak i przemysłowych.
Częścią wspólną w przypadku kanałów są kasety podłogowe. Dostępny jest szereg kaset dopasowanych do wymagań jakie mają spełniać po zamontowaniu. Na uwagę zasługują kasety wykonane ze stali nierdzewnej, montowane bezpośrednio w podłodze na stojaku.
Dlaczego zwracamy uwagę na ten system?
Jest to produkt pozwalający nam na przygotowanie otworów pod montaż kaset bez wcześniejszej wiedzy na temat parametrów kasety . Chodzi tu o obciążalność, oraz sposób czyszczenia i wyprowadzenia przewodów. Otwory montażowe pod kasety podłogowe wykonywane są za pośrednictwem instalacji kanałów do zalania jastrychem UK bądź UKR, są to produkty pozwalające na poprowadzenie instalacji pod wylewką. Kanały połączone zostaną z puszkami do zalania typu UBDHB wyposażonymi w elementy szalunkowe wykonane ze styropianu, który umożliwi odwzorowanie właściwego kształtu i wymiaru otworu pod instalacje kasety. Po zastygnięciu wylewki i usunięciu elementu szalunkowego powstały otwór zapewnia możliwość montażu systemu. W pierwszej kolejności montowany jest stojak UNE. Zapewni on wypoziomowanie instalowanej kasety podłogowej do wysokości wylewki. W związku z tym, iż możemy mieć różne grubości wylewek w naszej ofercie mamy do wyboru pięć różnych typów stojaków. Zakres poziomowania pozwala na pracę w zakresie grubości wylewki od 55 do ponad 300 mm., dzięki temu nie mamy problemu z montażem jeśli parametr grubości podłoża nie jest stały na danej budowie. Po instalacji stojaka możemy przystąpić do montażu właściwej kasety podłogowej . W tym przypadku dobór jest możliwy dla wielu typów kaset w zależności od parametrów podłogi - wybrać możemy kasety:
- ślepe ( rewizyjne ) montowane w miejscach odgałęzienia kanału, skrzyżowania itp. Ułatwi to dostęp oraz konserwację instalacji np. UEBD 15-V E
- uchylne, z wyjściem kablowym ułatwiające wyprowadzenie kabli i przewodów dla podłóg czyszczonych na sucho (IP30) oraz obciążalności 200 kg bądź 1000 kg np. UEKD 15-V E
- z tubusem za pomocą, którego kable zostaną wyprowadzone na zewnątrz kasety dla podłóg czyszczonych na mokro (IP 54) oraz obciążalności 200, 1000 bądź 2000 kg np. UEBSM 35-V8-WD
Cechą wspólną i jakże charakterystyczną dla wszystkich trzech omówionych powyżej kaset jest możliwość wklejenia wykończenia podłogi (płytka, kamień, gres). Każda z wymieniowych typów może być dopasowana do odpowiedniej grubości wklejanej płytki podłogowej. Dla przykładu kaseta UEKD 15-V-E umożliwia wklejenie płytki o grubości 12 mm. Elastyczność rozwiązania pozwala na zastosowanie kasety pozwalającej montaż wykończenia o grubości do 42 mm – UEKD 45-V-E.
Nowością, wprowadzoną ostatnio jest kaseta typu UEBDSMB 15-WD PL z płytą nierdzewną i wyprowadzeniem kablowym za pomocą tubusa. Ten typ nie posiada możliwości wklejenia wykończenia podłogi, gdyż grubość płyty sięga aż 10mm. W przypadku tej kasety istnieje możliwość szczotkowania, polerowania bądź satynowania powierzchni na życzenie klienta.
Produkty firmy EL-PUK umożliwiają instalacje gniazd elektrycznych, data, RJ w systemie 45x45 mm. Kasety są dostosowane do montażu wspornika gniazda trój fazowego 16A oraz 32A .
Reasumując opisany powyżej system kaset stanowi uniwersalne rozwiązanie w kontekście braku informacji o sposobie wykończenia podłogi, czyszczenia jak i obciążenia, dzięki czemu mamy sposobność na instalacje kanałów podłogowych, przewidując tylko miejsce instalacji kaset podłogowych.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.