Kolejny rok wzrostu cen w budownictwie
Prowadzone cyklicznie, co kwartał, notowania w systemie SEKOCENBUD, wykazują już od 2018 roku znaczne wzrosty stawek robocizny do kosztorysowania, cen wielu materiałów oraz pracy i najmu sprzętu budowlanego. Naturalną konsekwencją tych zmian są wzrosty kosztów budowy obiektów budowlanych zarówno kubaturowych jak i inżynieryjnych (w tym drogowych i mostowych).
Wśród czynników produkcji największe zmiany odnotowały stawki robocizny do kosztorysowania dla robót ogólnobudowlanych inwestycyjnych – w całym 2019 roku nastąpił ich wzrost o 11,5% (4 kw. 2019 r. w stosunku do 4 kw. 2018 r.). Z kolei ceny najmu i pracy sprzętu budowlanego w ubiegłym roku wzrosły o 6,2%. Zmiany cen stawek robocizny oraz sprzętu budowlanego w kolejnych kwartałach 2019 r. przedstawia zamieszczony poniżej WYKRES 1.
Średnie krajowe ceny materiałów, które publikowane są w wydawnictwach SEKOCENBUD Informacja o cenach materiałów: budowlanych IMB, instalacyjnych IMI oraz elektrycznych IME wykazały wzrosty w granicach od 0,6% (materiały elektryczne ogółem) do 4,8 % (materiały instalacyjne ogółem). Na WYKRESIE 2 zostały przedstawione te zmiany w kolejnych okresach 2019 roku.
W poszczególnych grupach asortymentowych wzrosty cen materiałów były znacznie wyższe i wyraźnie odbiegały od średnich zmian cen materiałów w skali całego kraju. Ceny materiałów w grupach, wzrosły w 2019 następująco:
- 6,9% w grupie 18 Materiały i wyroby ceramiczne oraz wapienno-piaskowe,
- 6,9% w grupie 14 Materiały i produkty chemiczne
- 4,2% w grupie 11 Wyroby hutnictwa żelaza,
- 7,2% w grupie 22 Elementy i wyroby betonowe, niezbrojone,
- 6,3% w grupie 27 Stolarka oraz wyroby z drewna
- 6,8% w grupie 54 Rury cementowe, betonowe oraz elementy
- 6,7% w grupie 60 Grzejniki i osprzęt.
W rezultacie wzrostu cen materiałów, stawek robocizny i kosztów najmu i pracy sprzętu budowlanego jest wzrost kosztów budowy obiektów budowlanych, tendencje tych zmian w poszczególnych rodzajach budownictwa są widoczne na kolejnych WYKRESACH 3, 4 i 5.
Średnie w skali kraju ceny modelowych obiektów kubaturowych (na WYKRESIE 3) wzrosły w minionym roku o:
- 7,3% w budownictwie mieszkaniowym – jednorodzinnym,
- 6,6% w budownictwie mieszkaniowym – wielorodzinnym,
- 6,4% w budownictwie obiektów użyteczności publicznej.
Zmiany cen obiektów inżynieryjnych w kolejnych kwartałach 2019 r., przedstawiają kolejne WYKRESY, na których widoczne są wzrosty cen w okresie od 4 kw. 2018 r. do 4 kw. 2019 r. w następujących wysokościach:
- 6,6% obiekty drogowe (WYKRES 4),
- 5,4% obiekty mostowe (WYKRES 4),
- 6,6 % przyłącza i sieci ciepłownicze (WYKRES 5),
- 8,3% przyłącza i sieci wodociągowe (WYKRES 5),
- 7,7% przyłącza i sieci kanalizacyjne (WYKRES 5),
- 6,8% przyłącza i sieci gazowe (WYKRES 5).
Tabele cenowe zawierające koszt budowy tych obiektów w podziale na stany i elementy oraz strukturę cen w każdym z obiektów publikowane są w wydawnictwie SEKOCENBUD „Biuletyn Cen Obiektów Kubaturowych” BCO cz. 1, ukazującym się cyklicznie w każdym kwartale.
Opisy i ceny wielu różnych powszechnie budowanych obiektów inżynieryjnych publikowane są w „Biuletynie Cen Obiektów Inżynieryjnych” BCO cz. 2.
Szeroki zakres asortymentowy i czasowy, z okresu ostatnich 10 lat, wskaźników zmian stawek robocizny do kosztorysowania, cen materiałów, cen pracy i najmu sprzętu budowlanego oraz zmian cen obiektów budowlanych (zarówno w grupach rodzajowych jak również wybranych obiektów pochodzących z wydawnictwa BCO), publikowany jest w wydawnictwie SEKOCENBUD „Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne” ZWW. Oprócz danych ex post znajdujących się w tym wydawnictwie, zawarte są również prognozy zmian cen w budownictwie, dotyczące zarówno czynników produkcji jak i cen obiektów budowlanych.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.