KONEKTORY FOTOWOLTAICZNE I POŁĄCZENIA OCHRONNO – WYRÓWNAWCZE – OFERTA SICAME POLSKA
W przypadku typowych instalacji fotowoltaicznych najczęściej omawianymi ich elementami są panele fotowoltaiczne i inwertery. W przypadku paneli ważna jest ich sprawność czy moc szczytowa. Jeśli zaś chodzi o inwertery, zainteresowanie budzi również ich sprawność czy zakres temperatur pracy. Jednak aby instalacja PV pracowała bezawaryjnie i niezawodnie niezbędne są dobre jakościowo połączenia paneli między sobą tworzące odpowiednie zespoły szeregowe i równoległe czy połączenia ochronno-wyrównawcze. Do połączeń przewodów odprowadzających energię elektryczną z paneli stosuje się konektory MC 4. Od jakości tych elementów zależy nie tylko bezprzerwowy przesył energii elektrycznej,ale również bezpieczeństwo użytkowania paneli. W przypadku np. przedostania się wody do takiego połączenia może dojść do zwiększenia jego rezystancji, a co za tym idzie niebezpieczeństwo wzrostu temperatury i zapalenia się instalacji. Sytuacja taka jest o tyle groźna, że paneli nie można „wyłączyć”, kiedy padają na nie promienie słoneczne. Tak więc energia elektryczna będzie produkowana cały czas stwarzając zagrożenie dla instalacji, jak i dla osób przeprowadzających akcję ratunkowo-naprawczą. Biorąc powyższe pod uwagę powinniśmy wybrać konektory charakteryzujące się dobrą jakością. Jest wiele firm produkujących tego typu połączenia – rynek jest nasycony, jednak z jakością bywa różnie.
Firma SICAME znając wysokie wymagania jakościowe stawiane tego typu połączeniom oferuje swoje rozwiązanie:
Konektor żeński Konektor męski
Wysoka jakość połączenia zapewniona jest przez elementy stykowe wykonane ze srebrzonej miedzi. Obudowy posiadają klasę szczelności IP 67 i są odporne na promieniowanie UV, ozon i ciężkie warunki klimatyczne – zakres temperatur w których mogą pracować to – 40°C + 85°C.
Dostępne są również połączenia o innych, bardziej rozbudowanych konfiguracjach np.:
Rozdzielacze: 2 konektory męskie + żeński. 2 konektory żeńskie + męski
Do szybkiego montażu/demontażu konektorów służy klucz CLECS.
W przypadku połączeń ochronno-wyrównawczych należy zapewnić prawidłowy kontakt aluminiowych ram paneli PV z przewodem. Jako że ramy są anodowane należy w odpowiedni sposób przebić się przez warstwę ochronną. SICAME oferuje w tym przypadku 3 rozwiązania.
1. Zacisk ze śrubą samogwintującą:
2. Zacisk z podkładką zębatą frezującą anodowanie:
3. Zacisk ze śrubą samowiercącą:
We wszystkich tych trzech przypadkach z przewodu ochronnego musimy każdorazowo zdjąć odcinek izolacji (30 mm), aby uzyskać metaliczny kontakt:
Tego typu łączenie jest czasochłonne i użycie niewłaściwych narzędzi może doprowadzić do uszkodzenia żyły przewodu. Aby ułatwić i przyspieszyć ten proces firma SICAME wprowadziła również bardziej zaawansowane rozwiązanie – zacisk przebijający izolację.
Po przykręceniu go wkrętem do ramy panelu
wprowadzamy przewód ochronny w gniazdo zacisku,
po czym dokręcamy śrubę, która przeprowadza proces przebicia izolacji.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.