18.12.2013

Koszty budowy w 2013 roku niższe niż przed rokiem

Mariola Gala-de Vacqueret
Według cyklicznych badań, prowadzonych przez wydawnictwo SEKOCENBUD, w bieżącym roku koszty budowy w dalszym ciągu wykazywały tendencje spadkową. Taniej niż w 2012 roku (o 2,6%) budowało się budynki mieszkalne wielorodzinne a koszt budowy domów jednorodzinnych wyniósł o 3,3 % mniej.


Średni koszt budowy, na terenie całego kraju, jednego z wybranych domów jednorodzinnych publikowanych i badanych pod kątem cen w wydawnictwie SEKOCENBUD „Biuletyn cen obiektów budowlanych (BCO) w 4 kw. 2013 r. wyniósł 3248 zł/m2 p.u. (brutto) – i był niższy o 2,8% od kosztów wybudowania takiego domu w 4 kw. roku 2012. Podana cena nie zawiera kosztów: zakupu działki, projektu, przyłączy i nadzoru i dotyczy domu z wykończeniem pełnym w standardzie podstawowym, wykonanego przez firmę budowlaną.

Poniżej przedstawiono zmiany kosztów wykonania wybranych elementów tego modelowego domu. Jak widać największe oszczędności można było uzyskać w tym roku podczas wykonywania stanu surowego  (spadek cen o 4%), np. koszt postawienia ścianek działowych w całym budynku wyniósł o 11% mniej niż w analogicznym okresie roku 2012. Notowania prowadzone przez SEKOCENBUD na terenie całego kraju pokazują zróżnicowanie w poszczególnych regionach kraju cen czynników produkcji (materiałów, pracy sprzętu) i tym samym kosztów budowy obiektów budowlanych.  W Warszawie koszt budowy takiego domu jest wyższy o ok. 11% w stosunku do ceny średniej krajowej. Porównując koszt tego samego domu w wykończeniu tzw. deweloperskim wynika, że za wykończenie „pod klucz” (w standardzie podstawowym) trzeba zapłacić  co najmniej 18% więcej. W przypadku domu o wyższym standardzie – koszt ten będzie odpowiednio wyższy.

„Zmiany kosztów wykonania wybranych elementów domu jednorodzinnego w 4 kw. 2013 r.
w stosunku do 4 kw. 2012 r. – oraz ich udział w całkowitych kosztach budowy domu”

Dom jednorodzinny wolno stojący:
– bez podpiwniczenia,
– wykończenie pełne, w standardzie podstawowym,
– powierzchnia użytkowa 237 m2,
– technologia tradycyjna z pustaków ceramicznych,
– pokrycie dachówką ceramiczną.

Redaktor Naczelna wydawnictw SEKOCENBUD Mariola Gala-de Vacqueret

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*