Miniony rok pod znakiem wzrostu cen w budownictwie
W Tabeli 1 zostały przedstawione zmiany procentowe stawek robocizny kosztorysowej w roku 2017 i dla porównania w 2016, które zostały zanotowane z ofert składanych przez wykonawców robót budowlanych. Jak widać w roku 2017 stawki robocizny do kosztorysowania wzrosły średnio w skali kraju od 3,8-4,6%, podczas gdy w roku 2016 najwyższy wzrost był na poziomie 2,2% (wystąpił w robotach instalacji elektrycznych).
W ciągu całego roku zanotowano również wzrosty cen materiałów, przy czym w poszczególnych grupach poziom tych zmian był różny. Średnie zmiany w skali całego kraju dla wszystkich materiałów notowanych w wydawnictwie SEKOCENBUD wyniosły:
- Materiały budowlane 2,5%
- Materiały instalacyjne 2,3%
- Materiały elektryczne 2,6 %
Poniżej (Tabela 2) przedstawione zostały zmiany cen dla wybranych grup materiałów w latach 2016 i 2017.
Wzrosty cen czynników produkcji spowodowały oczywisty wzrost kosztów budowy obiektów budowlanych, który ukształtował się według publikacji SEKOCENBUD na następującym poziomie:
- Obiekty mieszkalne jedno i wielorodzinne 2,6-2,7%
- Budynki użyteczności publicznej 2,8%
- Drogi kołowe 2,4%
- Mosty i wiadukty 2,9%
- Przyłącza i sieci wodociągowe 3,8%
Dla porównania poniżej prezentujemy dane dotyczące zmian cen obiektów budowlanych w tym samym okresie (4 kw.2017 w stosunku do 4 kw. 2016 r.) publikowane przez GUS:
- Obiekty mieszkalne jedno i wielorodzinne 0,7-0,9%
- Budynki użyteczności publicznej 0,6-1,1%
- Drogi kołowe 0,1-0,3%
- Mosty i wiadukty 0,3-0,8%
Szczegółowe wskaźniki zmian stawek robocizny kosztorysowej, cen materiałów i pracy sprzętu budowlanego oraz obiektów budowlanych w grupach (według rodzaju i przeznaczenia) oraz konkretnych obiektów (wybranych z Biuletynu Cen Obiektów Budowlanych BCO) zamieszczane są co kwartał w wydawnictwie SEKOCENBUD „Zagregowane wskaźniki waloryzacyjno-prognostyczne ZWW”. W tym wydawnictwie publikowane są też prognozy zmian cen na najbliższe dwa lata.
Aktualnie w sprzedaży znajduje się ZWW z 1 kwartału 2018 r.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.