NACHYLENIE SKARP WYKOPÓW – jak liczyć?
Ekspert SEKOCENBUD wyjaśnia, iż podstawą do prawidłowego rozliczania robót Wykonawcy powinna być dokumentacja projektowa, na podstawie której zawarta została umowa pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą oraz zawarte w umowie zapisy dotyczące sposobu rozliczania robót. Wielkość nachylenia skarp wykopów należy przyjąć zgodnie z dokumentacją projektową, w skład której powinny wchodzić odpowiednie opracowania określające i umożliwiające wykonanie robót zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Takimi dokumentami są Specyfikacje Techniczne Wykonania I Odbioru Robót oraz informacja dotycząca Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia (BIOZ).
W zeszycie nr 5 Vademecum Kosztorysanta w „Tablica nr 1” prezentujemy nachylenia skarp wykopów zgodnie z katalogiem KNNR 1, (Tabela poniżej).W zeszycie tym została też podana norma dotycząca nachylenia skarp wykopów, obowiązująca w tym czasie i przywołana także w KNNR 1.
Co do różnic w nachyleniu skarp wykopów prezentowanych w różnych katalogach (KNNR 1, KNR 2-01 wyd. WACETOB oraz KNR 2-01 wyd. ORGBUD) nie możemy zająć żadnego stanowiska, ponieważ nie jesteśmy wydawcą tych katalogów i nie znamy założeń jakimi kierowali się ich autorzy. Poniżej prezentujemy Tablicę 0004 z KNR 2-01 wyd. WACETOB, oraz z KNR 2-01 wyd. ORGBUD
Obecnie przy sporządzaniu kosztorysów metodą szczegółową można korzystać z różnych katalogów normatywnych. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym katalogi KNNR, KNR nie stanowią obligatoryjnej bazy nakładów rzeczowych i mogą być stosowane przy sporządzaniu wszystkich rodzajów kosztorysów, jeżeli taką podstawę uzgodnią strony umowy o wykonanie robót budowlanych lub zamawiający ustali w założeniach kosztorysowych, ewentualnie w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).
Tomasz Sierakowski jest członkiem Zespołu Autorskiego wydawnictw SEKOCENBUD, specjalistą w zakresie robót drogowych, mostowych i ziemnych.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.
Zapisy w KNNR 1 w tej kwestii są zgodnie z normami PN-B 06050:1999 (wycofaną 17.08.2016r) oraz PN-B-10736:1999(aktualna).
z pozdrowieniami
Z poważaniem