07.01.2013

Nadchodzi czas budynków energooszczędnych?

Przewodnik Budowlany
2013 rok będzie prawdopodobnie najcięższy dla deweloperów. Nic więc dziwnego, że większość szuka nowych rozwiązań, które uatrakcyjniłyby ich ofertę w oczach potencjalnych klientów. Jednym z nich może być nowy program dopłat do budownictwa energooszczędnego NFOŚiGW, który ma funkcjonować od stycznia 2013 roku.

 

Temu tematowi poświęcony został główny panel konferencji ZAWÓD: DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ, zorganizowanej przez wydawnictwo Przewodnik Budowlany, która odbyła się w dniu 28.11.2012 r. w warszawskim hotelu Marriott. Zgromadziła ona około 100 przedstawicieli firm deweloperskich i budowlanych, którzy – jako jedni z pierwszych – mieli możliwość zapoznania się z oficjalnymi wymogami technicznymi dla budynków energooszczędnych, pozwalającymi na uzyskanie wsparcia finansowego.

Deweloper bez Rodziny

Zanim jednak przystąpiono do omawiania programu NFOŚIGW najpierw miały miejsce dwa wystąpienia, nakreślające sytuację na rynku mieszkaniowym. W pierwszym z nich, Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.com przedstawił przyczyny obecnej sytuacji w branży deweloperskiej, obecny jej stan oraz prognozy na przyszłość. Z opublikowanej ostatnio informacji GUS na temat budownictwa mieszkaniowego w pierwszych dziesięciu miesiącach tego roku może wynikać, że deweloperzy na dobre zaczynają ograniczać nowe inwestycje, uznając prawdopodobnie, że nadpodaż mieszkań w ich ofercie osiągnęła punkt krytyczny. Można też podejrzewać, że część popytu, który nie zostanie zaanektowany przez końcówkę Rodziny na Swoim, będzie czekać na nowy program dopłat – Mieszkanie dla Młodych. W Polsce państwowe wsparcie komercyjnego segmentu rynku mieszkaniowego poprzez dotowanie nabywania mieszkań na własność, na zasadach jakie wciąż obowiązują w „Rodzinie na swoim”, a jakie w przyszłości wyznaczy MDM jest z pewnością inicjatywą potrzebną, pożyteczną, a przede wszystkim oczekiwaną, jednak w głównym stopniu przez pozostającą w mniejszości tę lepiej sytuowaną od średniej krajowej część młodego pokolenia Polaków.

Z kolei prezentacja Bogusława Białowąsa, Zastępcy Dyrektora Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego poświęcona została w całości analizie programu Rodzina na Swoim. Pokazane w niej okresy wzrostu aktywności wraz z komentarzem dotyczącym ich przyczyn są doskonałą podstawą do przygotowania oferty mieszkaniowej pod nowy program MdM. Dane dotyczące programu Rodzina na Swoim wskazują na wysoką potrzebę istnienia tego rodzaju wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego ze strony rządu. Skorzystało z niego ponad 175 tysięcy rodzin i osób samotnych, które nabyły mieszkanie na własność. Było to ponad 11 milionów m2 powierzchni lokali i domów o wartości transakcyjnej ponad 38 miliardów złotych.

KIERUNEK: ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

Drugi panel rozpoczęła prezentacja Jacka ZamielskiegoNarodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która została poświęcona nowemu programowi dopłat do budownictwa energooszczędnego. Warto przypomnieć, że według badań przeprowadzonych przez BIOSTAT na zlecenie NFOŚIGW przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto - co trzeci inwestor jest gotowy zainwestować w dom wysoko-energooszczędny, a przy dopłacie w wysokości 15 tys. zł brutto - co piętnasty chciałby zainwestować w mieszkanie o tej klasie energooszczędności. Wśród przedstawicieli deweloperów najwięcej kontrowersji wzbudził wymóg, ograniczający możliwość skorzystania z tego wsparcia finansowego jedynie do momentu oddania budynku do użytkowania. To znacznie zawęża czas, kiedy inwestor może złożyć wniosek o dopłatę, zwłaszcza w przypadku budynków wielorodzinnych. Drugą wątpliwość wzbudziły wymogi techniczne, uprawniające do zakwalifikowania budynku do programu. Przedstawiciel NFOŚiGW zapewnił, że wszystkie zastrzeżenia, mimo wprowadzenia programu, nadal będą rozpatrywane i w uzasadnionych kwestiach być może zostaną wprowadzone korekty.

Następnie swoje doświadczenia w zakresie budownictwa energooszczędnego w panelu dyskusyjnym przedstawili Bogdan Goławski z firmy Orco, który zaprezentował rozwiązania zastosowane przy realizacji Klonowa Aleja i Feliz Residence oraz Juliusz Żach z Mostostal Warszawa, koordynator projektu Miejski Budynek Jutra 2030.

Kolejne wystąpienie dotyczyło optymalizacji energetycznej budynków jednorodzinnych. Poprowadził je Arkadiusz Dębowy z firmy Rockwool Polska. Zaczął przede wszystkim od wyjaśnienia rodzajów energii, które funkcjonują w budownictwie mieszkaniowym, przypisując im odpowiedzialność konkretnych osób na etapie powstawania budynku. I tak – ograniczenie energii użytkowej to domena architekta, energii końcowej – instalatora, natomiast energii pierwotnej to już ekologia.

Następna prezentacja - pani Iwony Żurawińskiej - dotyczyła produktów do budownictwa energooszczędnego firmy FAKRO. To jedna z najbardziej innowacyjnych, a do tego polskich firm na rynku światowym, której oferta w segmencie okien dachowych oraz powiązanych z nimi kolektorów słonecznych plasuje ją w czołówce tej branży. Oprócz produktów już dostępnych w ofercie, uczestnicy konferencji mogli zapoznać się także z nowością firmy – świetlikiem dachowym o parametrach energooszczędnych. W części wystawowej była także możliwość obejrzenia przekroju okna FTT U8 Thermo – superenergooszczednego okna dachowego, przeznaczonego do budynków pasywnych.

Panel poświęcony energooszczędności zakończyła prezentacja Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER, którego budowa zacznie się pod koniec I kwartału 2013 roku. Ryszard Piotrowski, autor koncepcji akcji i jej koordynator, przedstawił cele nowego przedsięwzięcia. Jego wypowiedź wsparli przedstawiciele Rady Programowej – Marek Beśka z firmy Lindab oraz Piotr Kałużniacki z firmy Samsung.

W części wystawowej konferencji miał miejsce także Festival Technologii do Domów Zeroenergetycznych. Swoją ofertę zaprezentowali partnerzy Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER: Lindab Construline (stalowa konstrukcja szkieletowa), Rockwool Polska (ocieplenie wełną mineralną), Fermacell (płyty gipsowo-włóknowe), Rehau (system kanalizacji bezszumowej i dolne źródło ciepła), Tyvek (membrany izolacyjne), Atrium System (schody wewnętrzne), Sonel (kamery termowizyjne), Samsung (pompa ciepła, rekuperator), Schock (balkonowy łącznik termoizolacyjny), ZCB Owczary (ceramika poryzowana), Ekoklinkier (ceramiczna cegła elewacyjna) oraz Selena (system ociepleń TYTAN EOS, tynki wewnętrzne TYTAN TEO, piany montażowe, cienkowarstwowe zaprawy murarskie oraz papy Matizol), która ufundowała także piany montażowe dla uczestników konferencji.

Deweloper zgodny z prawem...

Konferencję ZAWÓD DEWELOPER – KIERUNEK ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ zakończył panel prawny. Jan Wszołek z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr przedstawił praktyczne problemy formułowania umów deweloperskich po wejściu w życie tzw. ustawy deweloperskiej. Budzi ona nadal wiele wątpliwości wśród deweloperów i wielu z nich skorzystało z okazji zasięgnięcia porady bezpośrednio u eksperta w tej dziedzinie. Z kolei prezentacja Anny Wyrzykowskiej, również z kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr została poświęcona badaniu prawnemu nieruchomości. Tu najwięcej pytań wzbudził temat możliwości sprawdzenia obciążeń nieujawnionych w księdze wieczystej, a ograniczających możliwość korzystania z nieruchomości. Dotyczyło to głównie dróg koniecznych czy dróg przesyłowych. Jedyną radą na zabezpieczenie się przed tego typu niespodziankami jest uzyskanie stosownych oświadczeń i zapewnień zbywcy w umowie sprzedaży. Tylko to może być bowiem podstawą do uzyskania odpowiednich gratyfikacji po ujawnieniu nieznanych nabywcy ograniczeń.

O wydawnictwie Przewodnik Budowlany
Przewodnik Budowlany sp. z o.o. to wydawnictwo od lat działające w zakresie medialnym na rynku budowlanym. Od roku 2001 przeprowadziliśmy trzy programy budowy domów eksperymentalnych, w ramach których zorganizowane zostały liczne konferencje oraz cykle szkoleniowe. Od roku 2011 prowadzimy szkolenia skierowane dla deweloperów oraz generalnych wykonawców, które w roku 2012 przyjęły formę comiesięcznych Śniadań Budowlanych. Jesteśmy także wydawcą branżowego czasopisma dla deweloperów „Gazeta Dewelopera”.
W naszych szkoleniach wzięli udział m.in. przedstawiciele takich firm deweloperskich jak: Apis Oziębło, Cosmopolitan Concept Store, NDI, Modernbau, Nowe Domy, GreenVilla, NAP Invest, Tragfort, Soho Factory, Novum Development, BFI Inco, Konsorcjum Telekomunikacyjne, Rawa sp. z o.o., Mermaid Properties, ECC Real Estate, Land Development, Drenet Enterprises, Ronboard Polska, Vis Investments, UBM, Volumetric, Mitex Eiffage, Sainz Development, Asbud i in.

Wiecej informacji:
Bianka Naciążek
Przewodnik Budowlany sp. z o.o.
tel. 22 243 42 16, 697 013 474
e:mail:bianka@przewodnik-budowlany.com.pl

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*