Najwyższe wzrosty cen materiałów budowlanych w ponad 30-letniej historii SEKOCENBUD
Wśród badanych 17 różnych grup materiałowych, wszystkie wykazały w bieżącym roku wzrosty.
Maksymalne wzrosty cen w okresie styczeń-sierpień 2021 r. zanotowano w następujących materiałach:
- Blachy stalowe ocynkowane płaskie 102%
- Blachy stalowe trapezowe powlekane 66,7%
- Kształtowniki stalowe 59%
- Pręty stalowe 63,3%
- Ogrodzenia stalowe panelowe 35,4%
- Płyty styropianowe 27,3%
- Tarcica (bale, deski) 21%
- Płyty OSB 36,9%
Ciągły monitoring cen na rynku budowlanym prowadzony przez Respondentów systemu SEKOCENBUD, na terenie całego kraju wskazuje, że trend wzrostowy powinien pod koniec roku nieznacznie wyhamować (będą to nieco mniejsze wzrosty niż dotychczas). Jednak jak oceniają Eksperci SEKOCENBUD jest wiele czynników, które mogą przyczyniać się do dalszego wzrostu cen materiałów. Wśród nich jest: przewaga popytu nad podażą na rynku mieszkaniowym oraz duży zakres prowadzonych robót inżynieryjnych (w tym drogowych), rosnące koszty pracy oraz cen paliw i energii. Ponadto sytuacja gospodarcza i polityczna na rynkach zagranicznych może wprowadzać dodatkowe zakłócenia dostaw surowców i wyrobów, co również może mieć wpływ na ceny materiałów.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.