30.05.2014

Notowania SEKOCENBUD: stawki robocizny i ceny robót

Wiesława Sikorska-Ożgo
Średnie krajowe stawki robocizny kosztorysowej netto i brutto w II kwartale 2014 r. we wszystkich notowanych w SEKOCENBUDZIE rodzajach robót były dosyć stabilne, z lekką przewagą niewielkich wzrostów.


Tylko wskaźnik zmiany stawki robocizny kosztorysowej brutto w robotach wykończeniowych o wysokim standardzie spadł o 0,1%. W pozostałych rodzajach robót zmiany poziomów stawek wahały się w granicach od 0,0% do +0,8%. W poszczególnych województwach i wybranych miastach ruch stawek był nieco większy i najczęściej oscylował w granicach od -4% do +4%. Stawki robocizny kosztorysowej w układzie dla poszczególnych rodzajów robót w kilkudziesięciu wybranych miastach oraz we  wszystkich województwach i  ich stolicach publikowane są w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego” (IRS).

Ceny robót budowlanych

Zmiany cen większości robót budowlanych ujętych w  biuletynach: Biuletynie cen robót budowlanych inwestycyjnych (BRB) i Biuletynie cen robót remontowo – budowlanych oraz zabytkowych (BRR), oscylowały w II kw. br. w granicach od -1% do +1%, z przewagą niewielkich spadków cen. Nieco większe spadki, bo około 2% - 3%, zanotowano w grupie robót inwestycyjnych tylko w cenach robót betonowych wykonywanych z betonu C35/45 oraz murowych z pustaków POROTHERM 25 P+W.  Z uwagi na 3% - 4% spadek cen niektórych wyrobów z wełny mineralnej, wykonywane z nich roboty izolacyjne również zanotowały spadki wyższe od przeciętnych.  Tendencje wzrostowe oscylujące w granicach 3% odnotowano tylko w cenach robót tynkarskich i malarskich, realizowanych przy ocieplaniu ścian w technologii Kreisel.

Natomiast w robotach remontowych analogiczne spadki (około 2% - 3%) dotyczyły cen montażu okien dachowych. Spadkom powyższym towarzyszył wzrost cen na poziomie około 3% w zakresie niektórych robót zduńskich. Można więc stwierdzić, że w II kwartale 2014 roku, tak jak w I kwartale br. zmiany cen robót ogólnobudowlanych nadal nie zaskakują i są zgodne z ich prognozami, zamieszczonymi w kwartalnym wydawnictwie ZWW.

Opracowała: mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo – Ekspert systemu SEKOCENBUD

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*