23.06.2016

NOWOCZESNY BIUROWIEC W BCO - SEKOCENBUD

mgr inż. Andrzej Wypych
Do „Biuletynu cen obiektów budowlanych BCO cz.1 obiekty kubaturowe” został dodany nowy obiekt - 1220-102 Budynek biurowy 3/7 kondygnacyjny z 3-kondygnacyjnym garażem podziemnym. Było to możliwe dzięki uprzejmości autora projektu architekta Bolesława Stelmacha z Biura Architektonicznego STELMACH I PARTNERZY.


Budynek jest aktualnie realizowany. Mieszkańcy Warszawy ale również przyjezdni, zwłaszcza ci uczestniczący w manifestacjach pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego, mieli (mają) możliwość zapoznania się z postępem robót budowlanych, bowiem budynek jest usytuowany przy Alei Jana Christiana Szucha w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby TK.

„Architektura to sztuka przekształcania przestrzeni dla życia” – stwierdza cytując M. Budzyńskiego architekt Bolesław Stelmach. – „Powinna być syntezą Natury i Kultury. Nowy budynek przy Al. Szucha jest próbą wsłuchania się w te dwa rodzaje uwarunkowań kształtujących rzecz architektoniczną. Od strony ogrodu otaczającego dawną willę generałowej Agapijew, dominuje piękno wielkich starych drzew - wspaniałych modrzewi, lip i dębów. Natomiast od strony Al. Szucha i ul. Litewskiej  warunki tworzą  XIX wieczne kamienice i monumentalna architektura okresu międzywojennego. Te konteksty ukształtowały dom jako jedność dwóch światów. Od zachodu "zielona" drewniano-szklana struktura jest porośnięta roślinnością i pnączami. Na niższej części budynku od tej strony i na dachu urządza się wiszące ogrody. Zieleń wchodzi do wnętrza domu doświetlonym od góry wielokondygnacyjnym patio z pnączami i "zielonymi ścianami". Od wschodu strukturę domu kształtują pionowe rytmy białych betonowych prefabrykatów. Ich zdyscyplinowana rytmika i elegancki minimalizm podziałów są w dialogu z typologiami elewacji sąsiednich domów.”



OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA BUDYNKU
Technologia budowy: konstrukcja żelbetowa monolityczna, układ konstrukcyjny poprzeczny z żelbetowymi klatkami schodowymi.
Podstawowe dane techniczno-użytkowe:
Powierzchnia zabudowy . . . . . . . . . . . . .1 502,38 m2
Powierzchnia użytkowa . . . . . . . . . . . 7 618,25 m2
− podstawowa . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4 967,97 m2
− pomocnicza . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2 650,28 m2
Powierzchnia netto . . . . . . . . . . . . . . 9 325,73 m2
Powierzchnia usługowa . . . . . . . . . . . . . 366,91 m2
Powierzchnia ruchu . . . . . . . . . . . . . . . 1 340,57 m2
Powierzchnia całkowita . . . . . . . . . . . 11 257,30 m2
Powierzchnia konstrukcji . . . . . . . . . . . 1 931,57 m2
Kubatura brutto . . . . . . . . . . . . . . . . 40 864,14 m3
Liczba kondygnacji nadziemnych: . . . . . . . . . . . . 3/7
Liczba kondygnacji podziemnych: . . . . . . . . . . . . . 3
Ogrzewanie: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .zdalaczynne
Warunki gruntowe: grunt kat. III, poziom wody gruntowej powyżej poziomu posadowienia.

PROGRAM UŻYTKOWY:
Budynek biurowy przeznaczony dla około 540 pracowników w pomieszczeniach biurowych i 5-10 osób obsługi (recepcja i ochrona). Obiekt składa się z dwóch brył o zróżnicowanej wysokości 7 i 3 kondygnacji nadziemnych oraz 3-kondygnacyjnego garażu podziemnego. Pomieszczenia biurowe zostały zaprojektowane z przestrzeniami openspace, możliwymi do elastycznej aranżacji z uwzględnieniem potrzeb konkretnych najemców. W budynku rozmieszczono również pomieszczenia uzupełniające główną funkcję obiektu: klatki schodowe z windami, pomieszczenia socjalne, sanitariaty, pomieszczenia gospodarcze, techniczne i pomocnicze oraz śmietnik z dostępem z zewnątrz. W części podziemnej mieści się 3-kondygnacyjny parking obsługiwany przez 2 windy samochodowe. Ponadto w podziemiu zlokalizowany jest zespół prysznicowy przeznaczony głównie dla użytkowników obiektu poruszających się na rowerach, położony w sąsiedztwie 12 stanowisk do parkowania rowerów, 3 stacje do ładowania akumulatorów samochodów elektrycznych, każda obsługująca po 2 samochody oraz 6 pomieszczeń przeznaczonych do wynajęcia i zagospodarowania wg potrzeb najemców. Dachy budynku, dostępne dla użytkowników obiektu, obsadzone trawami, krzewami, małymi drzewami. Budynek dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Pełna tabela cenowa oraz szczegółowy opis rozwiązań technicznych zastosowanych w obiekcie 1220-102 dostępny jest w wydawnictwie Biuletyn cen obiektów budowlanych BCO cz. 1 Obiekty kubaturowe (w wersji drukowanej) oraz na CD i on-line w zestawie Biuletyny zagregowane (BCO cz. 1 i 2, BCM).

 

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*