NOWOŚCI W BIULETYNACH ZAGREGOWANYCH W 1 KWARTALE 2019 r.
Od tego kwartału w BCO cz. I i II w wersjach drukowanych obiekty mają skrócone opisy w stosunku do wydawnictw z okresów wcześniejszych, zawierające jedynie podstawowe informacje dotyczące parametrów technicznych i użytkowych oraz poglądowe rysunki. Pełne opisy w kształcie publikowanym do 4 kwartału 2018 r. (również dla nowych obiektów) są dostępne dla wszystkich odbiorców na stronie www.sekocenbud.pl, w formie plików w formacie PDF. Tabele cenowe w wersjach drukowanych BCO są publikowane w takiej samej formie jak do 4 kwartału 2018 r. Rozwiązanie to umożliwi nam rozszerzanie wydawnictw o nowe, często dziś budowane obiekty, bez znacznego zwiększania objętości BCO z tytułu publikowania szczegółowych opisów. Zachęcamy również do korzystania z pełnej wersji elektronicznej biuletynów zagregowanych, które można zamawiać na CD oraz „on-line” – w formie plików do pobrania przez Internet. W wersji elektronicznej BCO, tak jak dotychczas, dostępne są pełne szczegółowe opisy obiektów.
Oprócz zmian w sposobie prezentowania informacji w BCO w 1 kwartale 2019 do Biuletynu cen obiektów budowlanych BCO część I – obiekty kubaturowe dodaliśmy kolejny KOMPLEKS.
Od kilku lat prezentujemy w biuletynie oprócz cen obiektów również ceny/wskaźniki cen dla kompleksów złożonych z obiektu podstawowego oraz obiektów towarzyszących. Dotychczas publikowane były informacje dla trzech kompleksów: dwóch stacji benzynowych oraz domu jednorodzinnego.
W 1 kwartale 2019 roku wprowadziliśmy kolejny kompleks, w którym obiektem podstawowym jest obiekt 1122-302 BUDYNEK MIESZKALNY WIELORODZINNY 5-KONDYGNACYJNY, 2-SEGMENTOWY Z ŁĄCZNIKIEM I GARAŻEM PODZIEMNYM.
Model kompleksu BUDYNKU WIELORODZINNEGO jest odwzorowaniem rzeczywistego rozwiązania urbanistycznego zastosowanego na jednym z osiedli mieszkaniowych w Warszawie. Budynek o kodzie 1122-302 jest częścią tego osiedla. Analizowany obiekt wraz z przyległym terenem został wydzielony czerwoną linią na rys. 1.
Rys.1 Zakres opracowania (widok na podstawie Google Maps)
Rys. 2 Widok kompleksu Budynku mieszkalnego wielorodzinnego 1122-302 – (na podstawie Google Maps)
Na rysunku 2 pokazany został perspektywiczny widok kompleksu BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO Z GARAŻEM PODZIEMNYM 1122-302. Zestawienie elementów (obiektów) tworzących ten kompleks zawiera tabela. Ujęte w niej zostały elementy zagospodarowania terenu widoczne na rysunkach oraz elementy infrastruktury podziemnej – przyłącza do budynku. Nie uwzględniono przyłączy telekomunikacyjnych, które obecnie mogą być realizowane bezpośrednio przez różnych operatorów telekomunikacyjnych.
Do analizy przyjęto obiekt podstawowy w stanie deweloperskim (bez niektórych elementów wykończeniowych realizowanych bezpośrednio przez nabywców mieszkań). Jeżeli do celów analitycznych potrzebny byłby obiekt z pełnym wykończeniem, to można obiekt w pozycji 1 (1122-302-01) zastąpić obiektem z BCO o kodzie 1122-303.
Wszystkie ceny i wskaźniki podane w tabeli nie zawierają podatku VAT.
Tabele z cenami poszczególnych obiektów kompleksu w rozbiciu na elementy (części) obiektu dostępne są w Biuletynie cen obiektów budowlanych BCO cz. I – obiekty kubaturowe
oraz Biuletynie cen obiektów budowlanych BCO cz. II – obiekty inżynieryjne.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.