O cenach robót inżynieryjnych i pracy sprzętu budowlanego w wydawnictwach SEKOCENBUD
W I kwartale 2014 r. tak jak i w minionym 2013 roku w dalszym ciągu następuje spadek cen w budownictwie inżynieryjnym. Ceny kruszyw i innych materiałów masowych, których poziom ma istotne znaczenie przy dużych robotach infrastrukturalnych odnotowują zauważalne spadki wartości. Cena kruszyw łamanych, żwirów, czy piasków spadła od -0.4% do -3,8 %. Wraz z nimi spadają ceny mieszanek mineralno-asfaltowych, które zanotowały w I kw. br. nie znaczne spadki - średnio ok. -0.4 %. Więcej cen materiałów do robót inżynieryjnych znajduje się w wydawnictwie SEKOCENBUD Informacja o cenach materiałów budowlanych (IMB) – najnowsze wydanie w poziomie I kw. 2014 r.
Analizując rynek najmu sprzętu należy podkreślić, że ceny najmu maszyn do odspajania gruntu czy samochodów samowyładowczych odnotowują spadki średnio o -1%. Nieznaczne spadki można również zauważyć w cenach wynajmu rusztowań oraz deskowań. Sprzęt, który obronił się przed spadkami a wręcz zanotował wzrosty to żurawie wieżowe, ceny wzrosły średnio o +1,4%. Ceny pracy i najmu szerokiego asortymentu sprzętu budowlanego publikowane są w wydawnictwie SEKOCENBUD IRS.
Mimo, że cieszymy się obecnie dobrą pogodą spadki cen w okresie zimowym, szczególnie w budownictwie inżynieryjnym są zjawiskiem normalnym i cyklicznym. Sezonowe uśpienie rynku prawdopodobnie utrzyma ceny na podobnym poziomie lub nieznacznie je obniży do pory wiosennej. W tym roku można się spodziewać dużego ożywienia na rynku budownictwa inżynieryjnego z uwagi na realizacje nowych przedsięwzięć infrastrukturalnych z budżetu UE na lata 2014-2020. Przyznane Polsce 82,5 mld euro ma być wsparte dodatkowym programem rządowym "Inwestycje Polskie" finansowanym ze środków BGK. Czeka nas więc bardzo ciekawy rok.
Autor:
Opracował mgr inż. Michał Wałdykowski Zespół autorski SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.