08.02.2013

Owczary - polska cegielnia na miarę XXI wieku

ZCB Owczary
Od dziesiątek lat nie tylko w Polsce panuje przekonanie, że jedynym prawdziwym domem jest dom postawiony w technologii tradycyjnej, murowanej – najlepiej ceramiczny. Polacy doceniają doskonałe parametry termiczne tego materiału, które sprawiają, że budynki są niedrogie w utrzymaniu, a jednocześnie zapewniają korzystny mikroklimat.


Nieprzerwanie od 30 lat

Cegielnia ZCB Owczary powstała w roku 1978. Jej założycielem był Lech Stępień, ojciec obecnych właścicieli. Początkowo był to zakład, jakich wiele powstało w tym okresie w Polsce – charakteryzował się ubogim parkiem maszynowym, w którym większość urządzeń powstała była produktem inwencji właściciela. Jedynym produktem wytwarzanym w tym okresie była cegła pełna, formowana ręcznie i wypalana w piecu kręgowym własnej konstrukcji. Taki stan rzeczy trwał do roku 1993, kiedy to po śmierci właściciela zarządzanie zakładem przejęli synowie, Rafał i Robert Stępień. Dokonali oni rozbudowy zakładu, zmiany technologii i zakupili nowy park maszynowy, przekształcając tym samym "małą cegielnię" w nowoczesny zakład ceramiki budowlanej.
W roku 2002 rozpoczęto budowę całkowicie nowego zakładu produkcyjnego. Obecnie funkcjonuje nowy zakład i część zmodernizowana na początku lat 90-tych starego zakładu. Nowy zakład składający się z wydziałów przerobu i formowania masy, suszarni i pieca tunelowego jest całkowicie zautomatyzowany a wszystkie procesy produkcyjne są sterowane komputerowo.
Inwestycja nowego zakładu prowadzona była we współpracy z Łódzką Agencją Rozwoju Regionalnego przy wykorzystaniu środków Unijnych w ramach programy wzrost konkurencyjności.
Dzięki inwestycjom w nowoczesną linię technologiczną jesteśmy w stanie wyprodukować 300 ton wyrobów ceramicznych dziennie. Ale to nie wszystko. Obecnie przymierzamy się do uruchomienia innowacyjnej linii przerobu, dzięki której wprowadzimy na rynek polski produkty obecnie praktycznie tu nieznane – znacznie cieplejsze i lżejsze niż tradycyjne pustaki poryzowane, a do tego pozwalające na budowę ścian jednowarstwowych o parametrach termicznych spełniających wymagania nawet budownictwa pasywnego. Linia powinna ruszyć w przyszłym roku. A w planach jest budowa nowego zakładu, który pozwoli na zwiększenie produkcji do poziomu 800 ton dziennie, czyli ok. 300 tysięcy ton rocznie” – mówi Rafał Stępień, jeden z właścicieli ZCB Owczary. „Naszym zdaniem, inwestowanie w nowoczesny park technologiczny i wprowadzanie innowacyjnych produktów to teraz jedyny sposób na utrzymanie i rozwój firmy na rynku budowlanym. Nastawiamy się zarówno na jakość, jak i terminowość dostaw, a naszym dodatkowym atutem jest cena. Klienci to doceniają, polecając nasze produkty, dzięki czemu udało nam się – w stosunkowo krótkim czasie – awansować na pozycję czwartego producenta na rynku ściennych wyrobów ceramicznych” – dodaje Rafał Stępień.

Historia ceramiki w Owczarach

Lokalizacja cegielni w Owczarach spowodowana jest występowaniem rzadkich na terenie Polski iłów kredowych. Surowiec ten występuje jedynie na Podkarpaciu, w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Sulejowa. Niezwykle korzystne parametry tego surowca przesądziły o zastosowaniu wyprodukowanych z niego cegieł do budowy monumentalnych obiektów.
Pierwszą cegielnie na tym terenie prowadzili Cystersi z sulejowskiego klasztoru. W działającej od XVIII w. manufakturze wyrabiano cegły gotyckie oraz dachówki, które wykorzystano do rozbudowy klasztoru a także do naprawy zniszczonego podczas potopu szwedzkiego Zamku Królewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Na cegle użytej do budowy zachowanej do dziś części obiektów klasztornych widnieje napis OWCZARY. Forma i styl tego napisu posłużyła jako wzór naszego obecnego logo. W roku 1819 pod zaborem austriackim dokonano kasaty zakonu. Po prowadzonej przez zakonników cegielni obecnie nie ma śladu. Jej lokalizacja nie jest trudna, ponieważ na przyległych do obecnie istniejącej cegielni polach pod kilku centymetrową warstwą ziemi można znaleźć duże ilości gruzu zabytkowych cegieł i dachówek.
Na terenie Owczar w przeszłości funkcjonowały jeszcze dwie cegielnie. Jedna od końca XIX w do II wojny światowej, druga od połowy lat 50-tych do początku lat 90-tych. XX w.

Ceramiczny Zeroenergetyczny

Właściciele ZCB Owczary niezwykle dużą wagę przywiązują do produktów energooszczędnych, które zdobywają coraz większe rzesze fanów. Z tego względu firma zdecydowała się na uczestnictwo w akcji budowy Domu Zeroenergetycznego Plus – GREEN POWER. Będzie tam dostarczać wyroby z systemu Termoton, z których powstaną murowane ściany parteru. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.domzeroenergetyczny.waw.pl.




Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*