30.12.2014

Prognozy i rzeczywiste zmiany cen w wydawnictwach SEKOCENBUD w minionym 2014 roku

Małgorzata Radziukiewicz
SEKOCENBUD co miesiąc w Błyskawicy prezentuje na najbliższe 3 miesiące prognozowane zmiany cen m² p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz wartości wyszczególnionych rodzajów robót występujących w tych obiektach. Zapotrzebowanie na tego rodzaju informacje jest szczególnie duże, bowiem posiadają one kluczowe znaczenie dla określenia przyszłego kształtowania się kosztów w innych działach gospodarki narodowej.


Prognozy cen szczególnie istotne znaczenie mają dla przedsiębiorstw, zwłaszcza ich długofalowych planów dotyczących nowych inwestycji czy zatrudnienia.

Efektywnym narzędziem prognozowania cen w budownictwie są modele ekonometryczne, jednymi z prostszych są często stosowane i prezentowane w opracowaniu liniowe modele autoregresji, w których występują opóźnione wartości zmiennej objaśnianej. Są to modele dynamiczne (uwzględniony jest czynnik czasu), które pozwalają na uwzględnienie zachodzących w czasie zmian w relacjach między zmiennymi. Często zdarza się, że wpływ na zmienną objaśnianą Yt (cenę) mają ceny z poprzednich 1, 2,…m okresów (zmienną objaśniającą może być zatem opóźniona o 1, 2,…m okresów zmienna objaśniana: Yt-1, Yt-2,…..Yt-m). Niestety, ze względu na ograniczenie do liniowości, modele autoregresyjne czasami okazują się niewystarczające, stąd też w prezentowanych modelach uwzględniono zmienne deterministyczne – trend (t) oraz miesięczne zmienne zerojedynkowe (Z1, Z2,…. Z12).  Zaletą tego modelu jest również łatwość wyznaczenia jego parametrów (w tym celu najczęściej stosuje się metodę najmniejszych kwadratów).

To, że przedstawione modele są skutecznym i efektywnym narzędziem prognozowania cen w budownictwie świadczą wysokie wartości współczynników determinacji (R2 powyżej 0,9) oraz odpowiednio niskie wartości błędów ex post (zamieszczono je na diagramach i w tabelach).

Efektywność oszacowanych modeli przekłada się na dobre dopasowanie wartości teoretycznych generowanych przez modele do danych empirycznych.

W okresie od I 2014 r. do XII 2014 r.,  rzeczywiście zaobserwowane wartości cen m2 p.u. w obiektach budownictwa mieszkaniowego o niskiej zabudowie (do 4 kondygnacji) odchylały się nieznacznie od wartości prognoz, przy czym największą różnicę zanotowano w lipcu (23,4 zł/m2), najmniejszą zaś w październiku (0,33 zł/m2). Warto zasygnalizować również dużą zgodność kierunku zmian wartości empirycznych tej zmiennej prognozowanej (Y2.1) z kierunkiem zmian wartości prognoz.

Rysunek 1. Rzeczywiste i prognozowane zmiany cen 1 m2 p. u. i w obiektach budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego o niskiej zabudowie (do 4 kondygnacji)

Od stycznia do czerwca b.r. obserwujemy powolny spadek rzeczywistych i prognozowanych wielkości cen, natomiast w drugiej połowie roku od czerwca (prognozowanych od lipca) niewielki, ale systematyczny wzrost. W okresie wrzesień – listopad wartości rzeczywiste są bliskie prognozowanym.

Podobne rezultaty uzyskano dla pozostałych zmiennych. Największe różnice między wartościami rzeczywistymi a prognozowanymi zanotowano również w lipcu - odpowiednio 20,8 zł/m2 w przypadku cen 1 m2 p. u. w obiektach budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego o wysokiej zabudowie (powyżej 4 kondygnacji) i wyższym standardzie oraz 34 zł/m2 w przypadku cen 1 m2 p. u. w obiektach budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego.

Rysunek 2. Rzeczywiste i prognozowane zmiany cen 1 m2 p. u. i w obiektach budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego o wysokiej zabudowie (powyżej 4 kondygnacji) i wyższym standardzie

Miesiąc grudzień był momentem, w którym zanotowano spadek cen m2 p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, który nie zaznaczył się jeszcze w prognozach (prognozy na grudzień b.r. wskazywała na utrzymanie się cen na podobnym poziomie co w listopadzie lub nieznacznym wzroście).

Rysunek 3. Rzeczywiste i prognozowane zmiany cen 1 m2 p. u. w obiektach budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego

Zgodnie z prognozą w grudniu b.r. cena m2 p.u. obiektów budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego obniżyła się. Biorąc pod uwagę przebieg koniunkturalnego cyklu budowlanego w poprzednich latach, przewiduje się w najbliższych 3-ech miesiącach 2015 r. dalszy, powolny spadek cen m2 p.u. analizowanych obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Szczegółowe zmiany kosztów budowy budynków jedno- i wielorodzinnych (przedstawione w postaci zmian cen 1 m2 modelowych budynków) w okresie poprzednich 3 miesięcy oraz prognozy zmian tych cen na okres najbliższych 3 miesięcy publikowane są w najnowszym wydawnictwie „Błyskawica” nr 12/2014, które właśnie ukazało się w sprzedaży.

Prognozy wraz z komentarzem dla wydawnictwa SEKOCENBUD opracowuje dr Małgorzata Radziukiewicz.

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*