Prognozy zmian cen w budownictwie na lata 2013-2014
Dlatego eksperci SEKOCENBUD opracowali metodologię określania parametrycznych instrumentów umożliwiających uwzględnianie:
- ryzyka inflacyjnego – istotnego z punktu widzenia wykonawców robót budowlanych,
- ryzyka deflacyjnego – istotnego z punktu widzenia inwestorów,
w negocjacjach i ustalaniu wynagrodzeń kontraktowych dla inwestycji, które z założenia będą realizowane w dłuższych okresach. Instrumentami tymi są PROGNOZY ZMIAN CEN W BUDOWNICTWIE publikowane w wydawnictwie SEKOCENBUD pt. „Zagregowane wskaźniki waloryzacyjne – ZWW”.
W wydawnictwie tym publikowane są dwa rodzaje prognoz:
- prognozy krótkookresowe z wyprzedzeniem na trzy kwartały,
- prognozy długookresowe z wyprzedzeniem na dwa lata.
Prognozy te mają charakter kompleksowy i syntetyczny. Dotyczą bowiem przewidywanych na najbliższe trzy kwartały i na najbliższe dwa lata:
- zmian cen czynników produkcji budowlanej w układzie globalnym,
- zmian cen dla grup obiektów.
Przedmiotem niniejszej publikacji są prognozy na I, II i III kwartał 2013 r. oraz na cały 2013 i 2014 r., dotyczące zmian:
- stawek robocizny kosztorysowej netto,
- materiałów zużywanych w budownictwie ogółem,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego,
- dróg kołowych.
Przy opracowaniu zaprezentowanych wyżej prognoz zastosowane zostały modele ekonometryczne. Na podstawie danych empirycznych dotyczących dynamiki stawek i cen w poprzednich okresach wyznaczone zostały dwie funkcje statystyczne najbardziej odpowiadające rozkładom danych empirycznych. Na podstawie tych funkcji, których postać matematyczna znajduje się nad każdym wykresem, obliczone zostały prognozy zmian stawek i cen na najbliższe trzy kwartały i na najbliższe dwa lata.
Prognozy te przedstawiamy w układzie graficznym i tabelarycznym. Układ graficzny zaprezentowany został w następujący sposób:
- kolorem granatowym oznaczone zostały dane empiryczne opublikowane w wydawnictwach SEKOCENBUD,
- kolorem białym i czarnym oznaczone zostały funkcje tendencji rozwojowych dla prognozowanych cen czynników produkcji i grup obiektów. Tak więc dwie linie, białą i czarną, traktować można jako teoretyczną prognozę minimalną i maksymalną, a zawarte między nimi diagramy w kolorze czerwonym – jako średnią prognozę teoretyczną. Natomiast rozpiętość między wykresami wynikająca z funkcji statystycznych oznacza teoretyczną skalę dyspersji prognozy.
Wynikające z obliczeń matematycznych teoretyczne prognozy minimalne, maksymalne i średnie poddane zostały szczegółowym analizom ekspertów SEKOCENBUD. Zweryfikowane prognozy przedstawione zostały w części tabelarycznej pod wykresami oraz naniesione zostały, w postaci małych diagramów w kolorze beżowym, na wykresy prognoz teoretycznych.
Wydawnictwa SEKOCENBUD są jedynym w Polsce źródłem informacji na temat prognoz zmian cen w budownictwie. Wynika z nich, że w najbardziej syntetycznym ujęciu, ceny w budownictwie charakteryzować się będą:
- umiarkowaną tendencją spadkową w 2013 r.,
- umiarkowaną tendencją wzrostową w 2014 r.
W wydawnictwie SEKOCENBUD pt. „Zagregowane wskaźniki waloryzacyjne – ZWW” znaleźć można, poza wyżej przedstawionymi, prognozy zmian cen dla:
- czynników produkcji budowlanej takich jak: stawki robocizny kosztorysowej brutto, materiały budowlane, elektryczne i instalacyjne oraz ceny pracy sprzętu budowlanego,
- grup obiektów budowlanych takich jak: budynki mieszkalne jednorodzinne, użyteczności publicznej, produkcyjne i usługowe oraz mosty i wiadukty, przyłącza i sieci gazowe, ciepłownicze, wodociągowe i kanalizacyjne a także linie elektroenergetyczne.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.