Pytanie od użytkownika systemu Sekocenbud - stawki robocizny kosztorysowej
Szanowni Państwo,
piszę do Państwa z zapytaniem, o stosowanie w praktyce stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w Państwa zeszytach. Chciałbym się dowiedzieć na jakiej podstawie ustalana jest wartość maksymalnej i minimalnej stawki, a następnie ustalanie wartości średniej stawki kosztorysowej. Czy w przypadku stawki średniej dla województwa mazowieckiego, jestem zmuszony stosować stawkę średnią, bo taka występuje zawsze, niezmiennie, czy też mogę obracać się w całym przedziale od stawki minimalnej do maksymalnej? Inwestycja jest realizowana na zasadach przetargu publicznego.
Odpowiada ekspert: Wiesława Sikorska-Ożgo
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że stawki robocizny kosztorysowej publikowane w wydawnictwach SEKOCENBUD są zbierane z rynku w odpowiednich okresach (miesiąc, kwartał), dostosowanych do cyklu wydawnictw. Notowania stawek prowadzone są w układzie regionalnym, na bazie kosztorysów stanowiących podstawę rozliczenia robót realizowanych w danym okresie lub umów o roboty budowlane zawartych w tym czasie. Następnie stawki publikowane są w wydawnictwach Sekocenbud jako: minimalne, maksymalne i średnie (stawki średnie liczone są przy użyciu odpowiednich metod statystycznych) . Odbiorcy naszych wydawnictw mają więc możliwość wykorzystywania w kosztorysowaniu i negocjowaniu warunków umów pełnej gamy stawek tj. od minimalnej do maksymalnej. Z naszych obserwacji wynika, że stawki średnie, pomimo iż są stawkami statystycznymi, są na rynku bardzo popularne.
Stosując nasze wydawnictwa, zarówno wykonawcy jak i zamawiający, powinni sami rozważyć, które poziomy stawek wybrać do kosztorysowania lub do umowy stron. System SEKOCENBUD dostarcza bowiem informacji cenowych i nie narzuca sposobu ich wykorzystywania. W warunkach gospodarki rynkowej to relacje pomiędzy podażą a popytem wpływają na poziom stawek i cen w budownictwie.
W związku z powyższym chcąc pozyskać zlecenie na wykonanie robót budowlanych wykonawca powinien zaproponować zamawiającemu stawkę robocizny kosztorysowej optymalną ze swojego punktu widzenia. Wyboru odpowiedniego poziomu stawki powinien jednak dokonać kierując się nie tylko wysokością wynagrodzeń wypłacanych pracownikom ale również uwzględniając sytuację na rynku, ukazywaną przez wydawnictwa SEKOCENBUD. Dla zawarcia umowy o roboty budowlane lub jej zmiany, konieczne jest bowiem by stawka zaproponowana przez wykonawcę, lub cena skalkulowana na jej podstawie, uzyskała akceptację zamawiającego.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.