Rynek Mieszkaniowy 4q22 – raport Centrum Analiz Banku PKO BP
W 4 kwartale 2022 roku na polskim rynku mieszkaniowym nie zachodziły już żadne spektakularne zmiany, dało się raczej zaobserwować pogłębianie trendów z poprzednich miesięcy.
Wciąż charakterystyczną cechą jest niska transakcyjność z tendencją do dalszego spadku. Ma ona podstawy przede wszystkim w wysokich stopach procentowych NBP i polityce banków, które z większą ostrożnością podchodzą do oceny zdolności kredytowej klientów i w znacznym stopniu ograniczają ilość udzielanych kredytów. Niski popyt w znacznym stopniu spowolnił wzrost cen mieszkań, a wysoka podaż może w najbliższym czasie doprowadzić nawet do ich niewielkiego spadku.
Według danych SEKOCENBUD koszty budowy obiektów nadal rosły, ale nieco wolniej niż w poprzednim kwartale. W najbliższym czasie prognozowany jest głównie wzrost kosztów budowy w części związanej z wynajmem i pracą sprzętu budowlanego. Jest to efekt wysokich i ciągle rosnących cen energii i paliw.
Jak wygląda sytuacja na rynku mieszkaniowym? Jakie są trendy i jakie prognozy na najbliższe miesiące? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z szeroko pojętym rynkiem nieruchomości i kosztami budowy obiektów można znaleźć w najnowszym raporcie Centrum Analiz Banku PKO BP.
Zapraszamy do lektury:
https://www.pkobp.pl/media_files/a428ac3f-ff6b-4abb-8f41-9c25d54692b1.pdf
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.