04.04.2013

SeKo PRIX 7.2 aktualizacja 2/2012

Paweł Kaczmarski
Pod koniec grudnia 2012 r. została opublikowana kolejna aktualizacja programów do kosztorysowania SeKo PRIX oraz SeKo SMART. Oznaczona została numerem 7.2.


Podobnie jak poprzednie, również bieżąca aktualizacja obejmuje rozszerzenie bazy katalogowej oraz zmiany i poprawki w programie. Wprowadzone zostały dwa nowe katalogi:
– KNR-O 9-24 Ocieplenia ścian i stropów w technologiach firmy BASF
– KNR-O 9-25 Izolacje techniczne instalacji w technologiach ARMAFLEX i ARMA-CHEK Silver firmy ARMACELL
Liczba katalogów w stosunku do poprzedniej edycji programu nie uległa zmianie – wycofane zostały katalogi KNR-P 4-06 oraz KNR-P 4-07.
W kilku katalogach wprowadzono drobne zmiany (dotyczące opisów lub pojedynczych nakładów) .

Pierwszą z głównych zmian dotyczących programu jest rozszerzenie obsługi cenników o dodatkowe dane zawierające kolumny wskaźników dla jednostek charakteryzujących wielkość danego obiektu (np. m2 p.n. i m3 k.b. dla obiektów kubaturowych). Takie kolumny pojawiły się w biuletynie cen obiektów BCO w III kwartale 2012, program Seko PRIX 7.2 potrafi korzystać z tych kolumn w cennikach BCO począwszy od IV kwartału 2012.

 

Kolejną nowością jest wymieniony kreator nowego kosztorysu – aktualna jego wersja upraszcza i znacznie przyspiesza wprowadzanie danych.

Kreator podzielony jest na strony po których można się poruszać korzystając z przycisków <<Wstecz i Dalej>> lub klikając odpowiednie pozycje drzewa zlokalizowanego z lewej strony okna.
 
W pierwszym kroku możemy określić nazwę kosztorysu oraz lokalizację, w której będzie on zapisany.  Możemy podać nazwę pliku kosztorysu (kosztorys zostanie zapisany w domyślnej lokalizacji), lub korzystając z przycisku   mamy do dyspozycji standardowe okienko zapisu pozwalającego na wybór folderu i nazwy pliku.
 


Drugą z możliwości oferowanych już od pierwszego kroku kreatora jest import parametrów z kosztorysu. Korzystając z wygodnego menu dostępnego po naciśnięciu na przycisku   możemy wybrać kosztorys z którego zaimportujemy dane wyjściowe do wyceny i elementy strony tytułowej. Pełną listę importowanych danych przedstawia poniższa ilustracja.

 

Kolejny krok kreatora to wybór stawki robocizny, cenników do wyceny oraz określenie narzutów globalnych oraz narzutów liczonych od wartości kosztorysu.
 


Ostatnie trzy kroki dotyczą informacji, które znajdą się na stronie tytułowej: danych inwestycji, informacji  o inwestorze i wykonawcy oraz kodów CPV.

 

Okno kreatora jest bardzo podobne do okna pozwalającego na określenie parametrów kosztorysu (polecenie Kosztorys>Parametry kosztorysu), różni je obecność przycisków
<< Wstecz oraz Dalej >> w kreatorze.

Zmiany zaszły także w oknach edycji działów i pozycji. Okna te nie zyskały co prawda nowych funkcjonalności, jednakże dzięki przebudowie układu, korzystanie z nich stało się znacznie łatwiejsze i wygodniejsze. Każde z tych okien zostało podzielone na dwie karty – pierwsza zawiera podstawowe informacje dotyczące składnika (np. kod, nazwa, cena, ilość robót) druga informację o narzutach dla działu lub narzutach, mnożnikach i nakładach dla pozycji.


    


Zmodyfikowane zostało też okno definiowania narzutów globalnych oraz narzutów aktywnego składnika. Górne menu z dużymi, czytelnymi ikonami ułatwia wybór odpowiedniego polecenia, zamiana narzutów pomiędzy globalnymi a lokalnymi stała się łatwa i intuicyjna.

Kolejna zmiana będzie przydatna zwłaszcza dla osób pracujących na wielu kosztorysach równocześnie. W przypadku otwarcia kilku kosztorysów na raz, zostaną one wyświetlone w postaci zakładek oznaczonych ich nazwami. Klikając na poszczególne zakładki możemy szybko przełączać się pomiędzy kosztorysami.


 
Ostatnia ze zmian związana jest z wydrukami. Rozszerzony został sposób prezentacji składników nieaktywnych (ukrytych). Wprowadziliśmy możliwość wyboru i oprócz drukowania składników czcionką przekreśloną (lub kursywą w przypadku składników niższego rzędu) można nie drukować tych składników.

 

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*