SEKO PRIX w chmurze
„Chmura obliczeniowa – model przetwarzania oparty na korzystaniu z usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje” – możemy przeczytać w Wikipedii. Jest to definicja prawidłowa, lecz mało przemawiająca do naszej wyobraźni. Skąd zatem wzięło się określenie nawiązujące do zjawiska meteorologicznego i co ono oznacza?
Aktualnie istnieje kilka modeli pracy w chmurze, dla nas najbardziej interesujący jest model SaaS – Software as a Service (z ang.: oprogramowanie jako usługa). Polega on na udostępnianiu użytkownikom całych aplikacji – w naszym przypadku programu kosztorysowego SEKO PRIX.
W tym modelu program uruchamiany jest na serwerach usługodawcy, na komputerze użytkownika wyświetlany jest tylko efekt jego działania. Oczywiście można sterować programem przy pomocy własnej klawiatury i myszy, drukować wyniki pracy na własnej drukarce, zapisywać pliki na własnym dysku twardym.
„Chmura” w anglojęzycznym wyrażeniu cloud computing ma symbolizować nieograniczoną dostępność do usług – można z nich korzystać tam, gdzie istnieje dostęp do Internetu, czyli w dzisiejszych czasach niemalże wszędzie.
Korzyści płynące z chmury
Zakres funkcji w programie SEKO PRIX w modelu SaaS jest dokładnie taki sam, jak w tradycyjnej wersji „pudełkowej” programu. Po prostu mamy do czynienia z tą samą aplikacją, w odmienny sposób dostarczaną do użytkownika. Zatem jakich korzyści możemy oczekiwać, aby zdecydować się na ten nowoczesny system dystrybucji oprogramowania?
Pierwszą jest możliwość obniżenia kosztów. Zakup licencji na oprogramowanie to niemały wydatek, dla nowych firm często trudny do sfinansowania. W przypadku korzystania z aplikacji w modelu SaaS nie trzeba jednorazowo płacić za pakiet licencji, płaci się jedynie za czas korzystania z programu.
W zależności od potrzeb można wybrać optymalny pakiet abonamentu, zawierający odpowiednią ilość czasu na pracę z programem (np. 30 godzin na miesiąc).
Pracując „w chmurze”, zawsze ma się do dyspozycji najnowszą wersję programu SEKO PRIX oraz najnowsze bazy cenowe systemu SEKOCENBUD. Osoby chcące z programu skorzystać tylko incydentalnie (otworzyć otrzymany kosztorys z SEKO PRIX lub zapoznać się z pełną wersją programu) mogą skorzystać z pojedynczego dostępu – tzw. aplikacji na godziny. To jednak nie wszystko. Z racji tego, że oprogramowanie uruchamiane jest na serwerach dostawcy, do pracy wystarczy najprostszy komputer pozwalający na uruchomienie przeglądarki internetowej, można więc zaoszczędzić zarówno na sprzęcie, jak również na pracy informatyków zajmujących się jego konfiguracją i aktualizacją oprogramowania.
Drugi atut to elastyczność i mobilność. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy sporządzanie kosztorysu rozpoczęte na komputerze w biurze, chcielibyśmy dokończyć na innym sprzęcie, w innej lokalizacji (np. w domu). Przy pracy chmurowej nie stanowi to żadnego problemu: do usługi SaaS możemy zalogować się z dowolnego urządzenia, wystarczy uruchomić przeglądarkę, wpisać adres dostawcy usługi i podać swoje dane dostępowe (login i hasło).
To „dowolne urządzenie” wcale nie musi być komputerem z systemem Windows. Można skorzystać z niemal dowolnego urządzenia obsługującego przeglądarkę internetową – w tym z komputerów Macintosh oraz tabletów i smartfonów pracujących pod kontrolą najpopularniejszych obecnie systemów dla tych urządzeń: Google Android oraz Apple iOS (iPad oraz iPhone). Przewaga „chmury” objawia się również podczas konieczności wymiany sprzętu (np. wskutek awarii): odpada konieczność instalacji i konfiguracji oprogramowania.
Trzecim plusem jest szybkość. W tradycyjnej sytuacji szybkość pracy programu w dużej mierze zależy od szybkości działania komputera, na którą składają się zarówno jego zasoby sprzętowe, jak również prawidłowa konfiguracja systemu operacyjnego i aplikacji. Przy zdalnej pracy w chmurze program działa na potężnych komputerach zlokalizowanych w centrum hostingowym OXYCOM. Testy wydajności przeprowadzone przez dział IT OWEOB „Promocja” wykazały duży wzrost szybkości działania: czas oczekiwania na skomplikowane operacje na kosztorysie czasem ulegał nawet kilkukrotnemu skróceniu!
Kiedy wybrać tradycyjny dostęp do aplikacji
Nie zawsze jednak cloud computing będzie najlepszym rozwiązaniem. Na pewno nie sprawdzi się, jeśli nie będziemy dysponowali stałym dostępem do Internetu. Co prawda nie jest wymagane bardzo wydajne łącze, jednak przerwy w dostępie do sieci są równoznaczne z przerwami w pracy. Na szczęście w dzisiejszych czasach ten problem dotyczy stosunkowo niewielkiej liczby osób.
Decyzja o migracji do „chmury” powinna być również poprzedzona analizą ekonomiczną. O ile ta forma pracy na ogół jest sporo tańsza niż tradycyjna, to w specyficznych przypadkach (np. jeśli posiadamy już odpowiednią liczbę licencji na aktualną wersję programu) możemy nie uzyskać spodziewanych oszczędności.
Uruchomienie możliwości korzystania z SEKO PRIX w modelu SaaS nie oznacza zniknięcia tradycyjnej wersji tej aplikacji – wersja „pudełkowa” jest na bieżąco dostępna w OWEOB „Promocja”, u dystrybutorów oraz w sklepie internetowym.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.