SeKo PRIX/SMART 9.2 - aktualizacja grudzień 2014
Co to jest BIM? BIM to modelowanie informacji o obiektach i budowlach, bo tak tłumaczona jest anglojęzyczna nazwa Building Information Modeling. Jest to nowe podejście do projektowania, realizacji i eksploatacji budynków oraz budowli. Opiera się ono na wielowymiarowym modelu - oprócz projektu w trzech wymiarach (3D) znajdują się w nim informacje o czasie (harmonogram), koszcie, eksploatacji, a nawet rozbiórce. Model BIM-owski „żyje” wraz z obiektem dla którego został sporządzony i może być jednolitym i kompleksowym źródłem aktualnej o nim informacji. Dla kosztorysanta model BIM jest znakomitym źródłem informacji o poszczególnych elementach budynku lub budowli z dokładną (!) informacją o ich parametrach, ilości i wielkości. Dzięki takim rozwiązaniom nareszcie będzie można mówić o imporcie danych z programów CAD (BIM) do programów kosztorysowych. Dostępny w niektórych programach import z rysunków dwuwymiarowych nie był zbyt dobrym rozwiązaniem.
W wersji 9.2 programów SeKo PRIX i SeKo SMART możemy importować całe budynki (lub ich części) zapisane w formacie IFC, a uzyskany model możemy później wyceniać z użyciem standardowych metod kosztorysowania zarówno metodą szczegółową jak i uproszczoną. To nie koniec BIM-owych zmian w naszych programach. W kolejnych wersjach zamierzamy wprowadzić narzędzia do koordynacji kosztorysu ze zmianami zachodzącymi w modelu oraz dwukierunkową wymianę danych.
Na współpracy z BIM zmiany w programie się nie kończą. Jak zawsze rozszerzamy bazę katalogową – tym razem w programie pojawiają się katalogi: KNP 18-23 Demontaż i wymiana elementów oświetlenia zewnętrznego oraz pierwszy na rynku katalog poświęcony nowoczesnej automatyce budynkowej KNR-SEK 05-08T System automatyki obiektowej TECOMAT "inteligentny budynek".
Jak zawsze przygotowaliśmy dla Państwa pakiet nowości i poprawek, które z pewnością pozytywnie wpłyną na efektywność i wygodę Państwa pracy, które bardziej szczegółowo opisane są dalej. Nie możemy w tym miejscu zapomnieć o podziękowaniu za wszystkie przekazane nam przez Państwa uwagi i propozycje zmian w programie, dzięki którym nasze oprogramowanie staje się coraz lepsze i łatwiejsze w obsłudze. Zachęcamy wszystkich Użytkowników do zgłaszania swoich spostrzeżeń i sugestii.
Import plików IFC - BIM
SeKo PRIX/SMART 9.2 pozwala na importowanie plików wykonanych w zgodzie ze standardem BIM (Building Information Modeling) zapisanych w formacie IFC2x3.
Okno importu plików IFC jest podobne do okna importu plików PDF, co ułatwi pracę Użytkownikom przyzwyczajonym do dotychczasowych form importu. Kosztorysy zaimportowane z pliku IFC są automatycznie przedstawiane w formie drzewa. Zostaną one zapisane jako działy, ale dzięki nowym rozwiązaniom zastosowanym w SeKo Prix 9.2 mogą być później zamienione na pozycje (więcej informacji w rozdziale Zmiana typu składnika). Na poszczególnych poziomach struktury składniki tego samego typu są automatycznie grupowane w działach, których nazwy są polskimi odpowiednikami typów elementów obsługiwanych przez format IFC2x3.
W trakcie przeglądania zaimportowanej struktury istnieje możliwość pominięcia poszczególnych elementów i / lub gałęzi poprzez kliknięcie pola wyboru po lewej stronie listy.
Zaznaczenie lub odznaczenie danego pola spowoduje odpowiednio rozwinięcie lub zwinięcie gałęzi pod zaznaczonym składnikiem. Jednocześnie przeliczona zostanie numeracja składników w kolumnie Lp.
W dolnej części okna importu, poniżej struktury pobranej z pliku wyświetlane są właściwości (Properties) wybranego składnika.
We właściwościach można dokonać następujących operacji:
• Podwójnym kliknięciem – Zastąpić zawartość kolumny Ilość aktywnego składnika danymi z kolumny Zawartość, pod warunkiem, że jest to wartość liczbowa, lub wyrażenie matematyczne,
• Zaznaczeniem - Dołączyć do opisu, wówczas dane z wybranych wierszy znajdą się w polu Opis wybranego składnika,
• Przyciskiem - Dodanie danych z kolumny Zawartość do kolumny Ilość ze znakiem dodawania (+), mnożenia (*) lub odejmowania (-), co pozwala wygodnie łączyć dane jak na przykład długość i szerokość.
Po wskazaniu kursorem wyrażenia matematycznego w kolumnie Ilość wyświetla się dymek podpowiedzi zawierający wynik wyrażenia. Wyrażenia te można również dowolnie modyfikować ręcznie.
Do kolumny Koszt pobierane są informacje o całkowitej wartości danego elementu. Jeśli zostanie wprowadzona Ilość wówczas Cena jednostkowa zostanie obliczona automatycznie, w przeciwnym razie zostanie przyjęta Ilość jednostkowa.
UWAGA!
Ze względu na przedstawioną powyżej metodę obliczeń, może się zdarzyć, że Wartość danego składnika w kosztorysie będzie nieznacznie odbiegać od zaimportowanego Kosztu. Może się tak zdarzyć, ponieważ Cena jednostkowa uzyskana z dzielenia kosztu przez ilość jest przedstawiana z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Na przykład: Zaimportowany koszt wynosi 1000 PLN. Wprowadzona ilość to 92. Zatem cena jednostkowa wyniesie 10,87 (zaokrąglone z 10,869...). Podczas zapisu do formatu SKO zachowywana jest ilość oraz cena jednostkowa, natomiast wartość jest ponownie wyliczana i wyniesie 10,87 * 92 = 1000,04.
Pozostałe zmiany w programie
Zmiana typu składnika
Ze względu na różnice pomiędzy składnikami typu Pozycja oraz Dział w kalkulacji szczegółowej, wprowadzona została możliwość dowolnego przełączania się pomiędzy oboma typami składników. Aby zamienić Pozycję na Dział lub Dział na Pozycję należy wybrać w menu zakładkę Edycja, a następnie w sekcji Składnik kosztorysu opcję Zmień typ.
UWAGA!
Należy pamiętać, że Działy mogą przechowywać jedynie inne Działy oraz Pozycje, a co za tym idzie konwersja Pozycji na Dział spowoduje usunięcie wszystkich Nakładów RMS!
Czas pracy na pliku
Format pliku kosztorysu (SKO) został rozszerzony o rejestrowanie czasu edycji kosztorysu. Czas jest liczony wyłącznie od bieżącej wersji (9.2). Pliki utworzone w poprzednich wersjach programu będą zatem zawierały informację jedynie o czasie edycji w nowej wersji programu, nie uwzględniając poprzedniego użycia. Czas edycji jest mierzony od czasu otwarcia kosztorysu, do chwili jego ponownego zapisania. Zamknięcie programu bez zapisania kosztorysu nie wpływa na czas edycji. Podgląd czasu edycji jest dostępny w Parametrach kosztorysu.
Dodatkowe informacje o narzutach
Kolejnym rozszerzeniem formatu SKO jest informacja o pochodzeniu narzutów przypisana zarówno do narzutów globalnych jak i lokalnych. Dane te wskazują na wzorzec z którego zostały wczytane narzuty.
Po wybraniu narzutów program powróci do okna Modyfikacja narzutów w którym pojawi się informacja o wczytanym wzorcu. Będzie ona utrzymywana tak długo, jak narzuty nie będą ulegać zmianom, również po zamknięciu i ponownym otwarciu Kosztorysu.
Dwa tryby pobierania składników z cennika
Dotychczas, podczas automatycznego pobierania z cennika (w przypadku pełnej zgodności symbolu klasyfikacyjnego i jednostki miary), pobierana była wyłącznie cena składnika. Obecnie pojawiła się możliwość aktualizacji nazwy podczas pobierania cen. Konfiguracja tej opcji jest dostępna w oknie Opcje programu.
Tak skonfigurowane pobieranie z cennika będzie wykonywane za każdym razem podczas automatycznego pobrania wartości z cennika zarówno przy dodawaniu nowych pozycji z wycen a, jak również podczas przeceny/wyceny kosztorysu.
Import / Export / Zapis / Odczyt
Import PDF
Aktualna wersja programu została poszerzona o obsługę importu kosztorysów utworzonych z użyciem wcześniejszych wersji programu SeKo Prix / Smart i wyeksportowanych do formatu PDF.
Import zmiennych
Wersja 9.2 została wyposażona w import Zmiennych globalnych oraz Zmiennych dla wydruków. Aby dokonać importu należy w kreatorze kosztorysu kliknąć przycisk Importuj parametry z kosztorysu, znajdujący się w lewej dolnej części ekranu poniżej listy kategorii, a następnie wybrać nowe pozycje tj Zmienne globalne i / lub Zmienne dla wydruków.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.