SEKOCENBUD PODAJE: W minionym roku koszty ponoszone przy budowie różnych obiektów budowlanych były niższe niż w roku 2012
Jak wynika z badań SEKOCENBUD, w czwartym kwartale 2013 r. ceny materiałów budowlanych spadły średnio w skali kraju o prawie 3 proc. w stosunku do IV kwartału roku poprzedniego i był to największy spadek cen wyrobów budowlanych w ciągu ostatnich trzech lat. Spadek cen w minionym roku w największym stopniu dotyczył m.in. wyrobów stalowych (ceny spadły o 2,7%), betonu i wyrobów betonowych (spadek ok. 5%) oraz materiałów ceramicznych i wapienno-stalowych (ok. 4%). Spadły też m.in. ceny rur z tworzyw sztucznych (o 5%), wzrosły z kolei ceny rur stalowych (o 3,2% w całym roku). Natomiast w materiałach budowlanych, wzrosty cen odnotowano tylko w przypadku grupy paliw i ich przetworów.
W 2013 roku stawki robocizny kosztorysowej notowane w systemie SEKOCENBUD na terenie całego kraju dla robót ogólnobudowlanych (inwestycyjnych) w tym m.in. dla budownictwa mieszkaniowego były niższe średnio o 1,6 proc. wobec czwartego kwartału 2012 r., a w przypadku robót inżynieryjnych (np. budowa dróg i mostów) spadły średnio w kraju o 2,1 proc.
W czwartym kwartale ub. roku w porównaniu z czwartym kwartałem 2012 r. koszty budowy domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych były niższe odpowiednio o: 3,3 proc. i 2,6 proc. Taniej budowało się też drogi o 4,5 proc., mosty i wiadukty o 3,4 proc. a koszt budowy linii elektroenergetycznych był aż o 10 proc. niższy.
Spadek cen materiałów budowlanych, a w konsekwencji kosztów budowy wynikał ze zmniejszonego popytu na rynku nieruchomości, a także spadku produkcji budowlanej ogółem. Według danych podawanych przez GUS w okresie styczeń-grudzień 2013 roku produkcja budowlano--montażowa była o 12% niższa niż w analogicznym okresie 2012 r. Jednak ostatnie miesiące 2013 roku przyniosły wzrosty produkcji budowlanej, w grudniu była ona wyższa o 5,8% niż przed rokiem, (kiedy notowano spadek o 24,9%) i o 21,5% w porównaniu z listopadem 2013 r. (w cenach stałych), – co może dobrze zwiastować na przyszły rok.
Niewielki trend spadkowy na rynku cen budowlanych powinien się utrzymać w pierwszym kwartale tego roku. Lekkiego wzrostu cen materiałów a w konsekwencji kosztów budowy realizowanych inwestycji można spodziewać się, według prognoz prowadzonych przez SEKOCENBUD, w drugim i trzecim kwartale 2014 r.
Mariola Gala-de Vacqueret
Redaktor naczelna wydawnictw SEKOCENBUD
Więcej informacji m.in. o cenach materiałów, stawkach robocizny do kosztorysowania oraz kosztach budowy różnych obiektów ( np. ceny budowy 1 m2 mieszkań i domów jednorodzinnych), można znaleźć w wydawnictwach cenowych SEKOCENBUD (w sprzedaży również wersje na CD i on-line).
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.