03.10.2016

Stabilizacja cenowa z niewielkimi wstrząsami - ceny w instalacjach elektrycznych

mgr inż. Andrzej Górniecki
Kończy się III kw. 2016 r. więc warto te trzy kwartały br. podsumować analizując jak zmiany cen na rynku budowlanym wpłynęły na wskaźniki cen w wydawnictwach SEKOCENBUD.

W III kw. br. materiały do instalacji elektrycznych zaskoczyły nas sporymi zmianami cen. Rynek materiałów elektrycznych już się trochę przyzwyczaił do wcześniejszej, widocznej stagnacji cen. Kwartał IV może zapoczątkować ponowne znaczące ich zmiany. W okresie III kwartału dyspersja zmian cen materiałów elektrycznych wahała się od spadku na poziomie -15,5,% do wzrostu +24,7%. Średnio zmiany cen wzrosły o 1,5%.
Wzrosty cen w tym czasie objęły takie grupy materiałów jak: systemy uziemień, przewody telekomunikacyjne, nowe rozwiązania opraw LED, akcesoria śrubowe.
Istotne spadki cen zauważono natomiast w następujących grupach materiałowych: przewody teletechniczne do systemów alarmowych (od -10 do - 15,5%), osprzęt sygnalizacji pożarowej i alarmowej w tym optyczne czujki dymu, kable światłowodowe, oprawy oświetleniowe.
W 210 pozycjach materiałowych nie zanotowano zmian cen, natomiast wahania cen na poziomie ±1% dotyczyły 1080 pozycji materiałowych, co stanowiło 34% notowanych asortymentów materiałów elektrycznych.

Więcej danych o cenach materiałów elektrycznych w wydawnictwie Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME 3 kw. 2016 r.

Ceny jednostkowe robót wynikają z kalkulacji kosztorysowych obejmujących wiele czynników produkcji, przez co kwartalne ich zmiany są łagodniejsze. Średnio statystycznie ceny jednostkowe robót w tym kwartale wzrosły o 0,8%, przy maksymalnym wzroście na poziomie 11,4% oraz największym spadku na poziomie -6,9%.
Najwyższe spadki cen jednostkowych zauważono przy montażu takich urządzeń jak centralki p/poż., niektóre konstrukcje drobne jak też montaż przewodów - w tym skrętki.
Najwyższe wzrosty cen zanotowano dla układania kabli - na poziomie 8% do 11%. Szczegółowe informacje o aktualnych cenach robót w instalacjach elektrycznych można znaleźć w Biuletynie cen robót elektrycznych (BRE) 3 kw. 2016 r.

Analiza zmian cen instalacji elektrycznych w relacji do minionego II kw. 2016 r. w  obiektach kubaturowych  stanowi  najbardziej miarodajny  instrument porównawczy zarówno dla robót jak i materiałów. Analiza taka została opracowana na bazie 111 obiektów o bardzo różnorodnej strukturze.
Średnio, zmiany cen robót w obiektach nie przekraczały 1% i wynosiły około 0,83%, przy maksymalnym wzroście 3,40%, oraz najwyższym spadku -5,10%.
Analizując zmiany cen w III kw. br. w stosunku do II kw. br.  oraz IV kw. 2015 r.  zauważyć  można:  spadek średnich zmian cen instalacji elektrycznych o 0,63% ( od 1,46% w stosunku do IV kw. ub. r. do 0,83% w stosunku do II kw. b.r.), wzrost maksymalnych spadków (od -4,80% w stosunku do IV kw. ub. r. do -5,10% w stosunku do II kw. b.r.) i spadek maksymalnych wzrostów (od 7,9% w IV kw. 2015 r. do 3,40% w III kw. 2016 r.).
Ceny na poziomie cen minimalnych są w miarę stabilne. Największe rozwarcie nożyc obserwujemy w cenach maksymalnych. Cena średnia w przekroju krajowym jest pewnego rodzaju stabilizatorem pozostałych cen i wskaźników cenowych.

Źródło:
Informacja o cenach materiałów elektrycznych IME 3 kw. 2016 r.
Biuletyn cen robót elektrycznych BRE  3 kw. 2016 r.
Biuletyn cen obiektów budowlanych BCO – cz. 1  3 kw. 2016 r.

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*