Stawki podatku VAT w 2013 roku
Remontuję dom o powierzchni 400 m². Czy dla robót remontowych mogę zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8%?
Zgodnie z art. 41 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. nr 177 z 2011 r. z późn. zmianami) preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 12, a w szczególności obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z wyjątkiem:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m²,
- lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m².
W przypadku obiektów budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity preferencyjną 8-proc. stawkę podatku VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.
Jeżeli więc remontujemy budynek mieszkalny o powierzchni nieprzekraczającej 300 m² lub lokal mieszkalny o powierzchni nieprzekraczającej 150 m², to całą wartość podstawy opodatkowania (robót remontowych) opodatkujemy 8-proc. stawką podatku VAT.
Jeżeli z kolei budynek mieszkalny ma powierzchnię użytkową 400 m², to
stawkę podatku VAT w wysokości 8% można zastosować tylko do 75% wartości robót remontowych wykonanych w tym budynku, co wynika z następującego wyliczenia:
300m² / 400 m² x 100% = 75%
Do pozostałej wartości robót remontowych (25%) należy zastosować 23-proc. stawkę podatku VAT.
Czy nie grozi nam podwyżka stawki podatku VAT w budownictwie?
Z art. 1467 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. nr 177 z 2011 r., poz. 2054 z późn. zmianami) wynika m.in., że w przypadku, gdy relacja państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto wg stanu na 31 grudnia 2011 roku, ogłoszona przez Ministra Finansów w terminie do 31 maja 2012 r. w drodze obwieszczenia w „Monitorze Polskim” przekroczy 55%, to w okresie od 1 lipca 2012 roku do 30 czerwca 2013 roku stawki podatku VAT ulegną podwyższeniu o 1 punkt procentowy i będą wynosić:
- stawka podstawowa – 24%,
- stawka obniżona – 9%.
Z postanowień tego przepisu wynika, że w przypadku niekorzystnej relacji długu publicznego do PKB wejdą w życie automatyczne zmiany podatku VAT – bez konieczności zmiany ustawy.
W „Monitorze Polskim” z 29 maja br. (poz. 355) opublikowano obwieszczenie Ministra Finansów z 22 maja br. w sprawie ogłoszenia kwot, o których mowa w art. 38 ustawy o finansach publicznych. Wynika z niego, że relacja kwoty państwowego długu publicznego do produktu krajowego brutto na koniec roku budżetowego 2011 wyniosła 53,5%, a więc nie przekroczyła 55%.
Oznacza to, że w okresie od 1 lipca 2012 roku do 30 czerwca 2013 roku stawki podatku VAT nie zostaną automatycznie podwyższone i będą wynosić:
- stawka podstawowa – 23%,
- stawka obniżona – 8%.
Odpowiadała Halina Czapla, ekspert systemu SEKOCENBUD
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.