11.05.2015

Stawki robocizny i wskaźniki narzutów w II kw. 2015 r.

Wiesława Sikorska-Ożgo
Drugi kwartał to początek nowego sezonu budowlanego. Od kilku już lat każdy rozpoczynający się sezon budowlany przynosi wykonawcom robót budowlanych nadzieję na korzystną zmianę stawek robocizny kosztorysowej i narzutów. Początek tegorocznego sezonu te oczekiwania chyba spełnił. W systemie SEKOCENBUD odnotowano we wszystkich rodzajach robót długo wyczekiwany, przez wykonawców robót, nieznaczny wzrost minimalnych i średnich stawek robocizny kosztorysowej w skali kraju.


W II kwartale 2015 r. średnie krajowe stawki robocizny kosztorysowej netto i brutto we wszystkich rodzajach robót lekko wzrosły. Wzrosty stawek w stosunku do I kw. br.  wahały się w granicach od 0,21% do 1,11%. W poszczególnych województwach i wybranych miastach ruch stawek był nieco większy i najczęściej oscylował w granicach od -2% do +10%. Zanotowano również wzrosty stawek minimalnych. Omawiane wzrosty są najprawdopodobniej odpowiedzią rynku na nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1232), która weszła w życie 19 października 2014 r. Nowelizacja powyższa wprowadziła bowiem szereg istotnych, z punktu widzenia rynku budowlanego, zmian w postępowaniach o udzielanie zamówień publicznych. Między innymi znowelizowana ustawa:

  • zdefiniowała pojęcie „rażąco niskiej ceny” i określiła, w których przypadkach zamawiający powinien zwrócić się do wykonawcy o udzielenie wyjaśnień, w tym  złożenie dowodów, dotyczących elementów oferty mających wpływ na wysokość ceny (art. 90, ust. 1 i 2),
  • wprowadziła zasadę, aby przy ocenie rażąco niskiej ceny (art. 90, ust. 1, pkt 1) koszty pracy, których wartość została przyjęta do ustalenia ceny nie były niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalonego na podstawie art. 2 ust 3-5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę),
  • umożliwiła zamawiającemu wprowadzanie do umowy z wykonawcą zobowiązania do angażowania pracowników, wykonujących czynności w trakcie realizacji zamówienia na roboty budowlane lub usługi, na podstawie umowy o pracę (art. 29, ust. 4, pkt 4).

Zmiany powyższe, naszym zdaniem, mogły ograniczyć częste do niedawna zjawisko oferowania przez wykonawców zaniżonych cen za wykonanie robót budowlanych, w tym zaniżanie - w stosunku do minimalnego wynagrodzenia za pracę - stawek robocizny kosztorysowej.

Ponadto 2 lutego 2015 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji – sygnatariuszy „Porozumienia w sprawie minimalnej godzinowej stawki kalkulacyjnej wynagrodzenia w budownictwie dla robót budowlano-montażowych oraz w gospodarce nieruchomościami”, które corocznie ustala minimalną stawkę kalkulacyjną kosztów pracy w zamówieniach publicznych w organizacjach sektora budowlanego i nieruchomości. Stawka ta ma co prawda charakter tylko środowiskowej rekomendacji, ale jest przygotowywana w oparciu o rozporządzenie MPiPS w sprawie minimalnego wynagrodzenia oraz inne wskaźniki dotyczące wynagrodzeń, zawarte w aktach prawnych. Uczestnicy spotkania zaakceptowali nowy załącznik do Porozumienia zawartego 8 kwietnia 2014 r. przez partnerów społecznych i inne największe organizacje sektora budowlanego i nieruchomości, z wyliczeniem rekomendowanej stawki minimalnej na rok 2015, w wysokości 14,83 zł. Organizacje środowiska budowlanego prowadzą różne formy promocji stawki rekomendowanej, które również mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost poziomu stawek rynkowych.

Średnie krajowe narzuty kosztów zakupu, w stosunku do odpowiednich narzutów w I kwartale bieżącego roku, pozostały na niezmienionym poziomie w robotach ogólnobudowlanych-inwestycyjnych oraz w instalacjach elektrycznych i sanitarnych, natomiast w pozostałych robotach spadły od 0,1 punktu procentowego. Średnie krajowe narzuty kosztów pośrednich spadły o 0,2 punktu procentowego  w instalacjach sanitarnych i o 0,1 punktu procentowego  w robotach ogólnobudowlanych - remontowych a w pozostałych robotach nie uległy zmianie. W ruchu średnich wskaźników narzutu zysku nie zanotowano jednolitej tendencji wzrostowej lub spadkowej.  Wzrost na poziomie 0,1 punktu procentowego odnotowano w robotach ogólnobudowlanych-remontowych i w instalacjach sanitarnych oraz elektrycznych, natomiast spadek o 0,1 punktu procentowego w robotach inżynieryjnych.  W robotach ogólnobudowlanych-inwestycyjnych średni wskaźnik narzutu zysku utrzymał się na poziomie z I kwartału 2015 r.

Poniżej zamieszczamy tabele, w których zaprezentowano zmiany średnich krajowych stawek robocizny kosztorysowej i średnich krajowych narzutów w II kw. 2015 r.

 

Więcej informacji o stawkach robocizny kosztorysowej i narzutach w wydawnictwie SEKOCENBUD „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego II kw. 2015 r.”, które właśnie ukazało się w sprzedaży.

Opracowała: mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo Ekspert SEKOCENBUD

 

Longin, 12-09-16 09:09
Proszę o poradę.
Jakie stawki obowiązują na dzień dzisiejszy przy opracowywaniu kosztorysu inwestorskiego na roboty budowlano-remontowe tj. r-g ,koszty pośrednie, zysk, jak i pozostałe narzuty.
Za okazaną pomoc Bardzo dziękuję
Z poważaniem
Longin Kosikowski
Raportsekocenbud, 26-09-16 10:27
Stawki robocizny kosztorysowej w robotach: budowlano- inwestycyjnych, budowlano-remontowych, instalacyjnych, elektrycznych, inżynieryjnych oraz o wysokim standardzie (w układzie średnich krajowych, a także w stolicach województw, w województwach i wybranych miastach w przedziale minimalne, maksymalne i średnie) można znaleźć w wydawnictwie SEKOCENBUD Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej i cenach pracy sprzętu budowlanego IRS, najbardziej aktualne - 3 kwartał 2016 r, już ukazało się w sprzedaży. W tym samym wydawnictwie znajdują się wskaźniki kosztów pośrednich, kosztów zakupu oraz zysku.
Zapraszamy do sklepu on-line na stronie www.sekocenbud.pl
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*