STAWKI ROBOCIZNY KOSZTORYSOWEJ dla robót w obiektach zabytkowych
W wydawnictwach SEKOCENBUD nie zamieszczamy odrębnie stawek robocizny kosztorysowej wydzielonych tylko dla robót w obiektach zabytkowych.
Notujemy i publikujemy stawki w podziale na roboty:
- ogólnobudowlane-inwestycyjne,
- ogólnobudowlane-remontowe,
- instalacji sanitarnych,
- instalacji elektrycznych,
- inżynieryjne,
- wykończeniowe o wysokim standardzie.
Do wyceny robót ogólnobudowlanych w obiektach zabytkowych można wykorzystywać stawki dla robót ogólnobudowlanych - remontowych i/lub wykończeniowych o wysokim standardzie, w dostosowaniu do standardu wykonania omawianych robót.
W wydawnictwach SEKOCENBUD podajemy natomiast stawki w trzech poziomach: minimalna, maksymalna i średnia. Przy wyborze poziomu stawki należy uwzględnić rodzaj i charakter wycenianych robót, czyli np. fakt że roboty będą wykonywane w obiektach zabytkowych, a więc wymagają wykonania przez pracowników wyszkolonych i doświadczonych w wykonywaniu tego rodzaju prac.
Należy również pamiętać, że w kalkulacji cen jednostkowych robót, wykorzystywanych w kosztorysowaniu robót budowlanych, oblicza się koszty robocizny dla jednostki roboty Rj mnożąc stawkę robocizny kosztorysowej przez jednostkowe nakłady rzeczowe. To prawidłowo ustalone jednostkowe nakłady rzeczowe, a nie stawka robocizny kosztorysowej, powinny odzwierciedlać stopień skomplikowania wycenianych robót, a więc wynikającą z niego ich czasochłonność.
Podsumowując należy stwierdzić, że stosując w kosztorysowaniu robót w obiektach zabytkowych odpowiednio dostosowane nakłady rzeczowe robocizny (np. z katalogów nakładów rzeczowych dla obiektów zabytkowych) i właściwe poziomy stawek robocizny kosztorysowej, nie ma problemu ich wyceny w oparciu o stawki publikowane w wydawnictwach SEKOCENBUD. Nie ma więc potrzeby wyodrębniania w wydawnictwach stawek robocizny kosztorysowej w obiektach zabytkowych.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.