19.11.2013

Stawki robocizny kosztorysowej pod koniec roku nieznacznie w górę

Wiesława Sikorska-Ożgo
Pogoda sprzyjająca realizacji robót budowlanych oraz niewielkie ożywienie gospodarcze w IV kwartale 2013 r. miały najprawdopodobniej wpływ na oczekiwaną stabilizację stawek robocizny kosztorysowej.


Badania prowadzone przez SEKOCENBUD w bieżącym kwartale na rynku budowlanym pokazały, że średnie krajowe stawki robocizny kosztorysowej netto we wszystkich rodzajach robót nieznacznie wzrosły (od 0,03 do 0,4%). Natomiast w stawkach robocizny kosztorysowej brutto odnotowaliśmy nadal niewielkie spadki, ale tylko w robotach elektrycznych (0,04%), inżynieryjnych (0,4%) i wykończeniowych o wysokim standardzie (0,5%). W poszczególnych województwach i wybranych miastach ruch stawek był nieco większy i najczęściej oscylował w granicach od -3% do +3%. Średnie krajowe narzuty kosztów zakupu i zysku w stosunku do odpowiednich narzutów w III kwartale br. nie uległy zmianie. Natomiast średnie krajowe narzuty kosztów pośrednich wzrosły o 0,1 punktu procentowego w robotach instalacji sanitarnych i spadły o 0,1 punktu procentowego w robotach instalacji elektrycznych. W pozostałych rodzajach robót nie zanotowaliśmy zmian tych narzutów.

Szczegółowe informacje o stawkach robocizny kosztorysowej w poszczególnych województwach kraju, ich stolicach i wybranych kilkudziesięciu miastach w poziomie IV kwartału 2013 r. znajdują się w wydawnictwie SEKOCENBUD IRS – Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy i najmu sprzętu budowlanego. W tym wydawnictwie zamieszczane są również wskaźniki narzutów (koszty pośrednie, zysk, koszty zakupu) stosowane w kosztorysowaniu robót budowlanych.

Opracowała mgr inż. Wiesława Sikorska-Ożgo - Ekspert SEKOCENBUD

 

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*