Świetliki rurowe
Tym razem produkty FAKRO zostały docenione w Malezji. To właśnie świetlik rurowy marki FAKRO zyskał uznanie Malezyjczyków zdobywając główną nagrodę w organizowanym przez portal HomeDec konkursie „GOOD DESIGN AWARD”. Skierowana do osób, które budują lub remontują swoje domy platforma HomeDec dostarcza użytkownikom innowacyjne rozwiązania dla domu.
Takim rozwiązaniem jest nagrodzony w konkursie, polecany do pomieszczeń, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych ani pionowych świetlik rurowy LightTunnel. Poprzez świetlik rurowy do wnętrza budynku napływa naturalne światło rozjaśniając wnętrze, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej.
Poszukujący inspiracji użytkownicy portalu mogli na żywo obejrzeć to innowacyjne rozwiązanie podczas odbywających się w dniach 22-25 października br. w Kuala Lumpur targów organizowanych przez HomeDec.
Dzienne zapotrzebowanie człowieka na światło naturalne wynosi 30 minut na powietrzu bez okularów przeciwsłonecznych i żadne sztuczne oświetlenie nie zastąpi dobroczynnego wpływu promieni słonecznych na ludzki organizm.
Chcąc zapewnić dostęp naturalnego światła w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości zamontowania okien dachowych ani pionowych polecane są świetliki rurowe LightTunnel. Poprzez świetlik rurowy do wnętrza budynku napływa naturalne światło rozjaśniając wnętrze. W pozostałych pomieszczeniach, świetlik rurowy stanowi dodatkowe źródło światła, pozwalając również na oszczędność energii elektrycznej.
Ilość światła wpadająca do pomieszczenia poprzez świetliki rurowe zależy przede wszystkim od natężenia światła słonecznego na zewnątrz budynku. Im większa ilość światła pada na kopułę świetlika, tym więcej światła przenoszone jest przez świetlik do wnętrza budynku. Poniższy wykres obrazuje całkowitą ilość światła dziennego (lm) w zależności od miesiąca i zachmurzenia mierzoną przy kopule świetlika.
Światło słoneczne
Bardzo istotnym elementem decydującym o ilości wpadającego światła jest usytuowanie kopuły świetlika na dachu.
Przy planowaniu miejsca montażu świetlika należy wziąć pod uwagę następujące wskazówki:
• starać się umieścić kopułę świetlika na południowej, najbardziej nasłonecznionej części dachu zwracając uwagę na omijanie miejsc zacienionych,
• prowadzić rurę światłonośną jak najkrótszą i jak najprostszą drogą, co zapewnia większą ilość światła,
• zamontować rurę tak, aby była maksymalnie naciągnięta (świetlik z giętką rurą światłonośną).
Dobierając ilość i wielkość świetlików do pomieszczenia należy wziąć pod uwagę:
• wielkość i kształt pomieszczenia a zwłaszcza wysokość,
• sposób rozmieszczenia świetlików,
• kolory i faktury ścian, sufitu i podłogi,
• planowanego rozmieszczenia układu mebli i sprzętu dodatkowego (w zależności od typu przeznaczenia pomieszczenia użytkowego).
Rodzaje świetików:
Świetlik rurowy przenosi światło dzienne wpadające do rury światłonośnej. Następnie promienie słoneczne odbijając się od ścian sztywnej lub elastycznej wysoko-refleksyjnej rury kierowane są ku dołowi na rozpraszacz.
Zamontowany w suficie rozpraszacz równomiernie rozprowadza promienie naturalnego światła, doświetlając pomieszczenie.
W każdym pomieszczeniu mieszkalnym powinno istnieć źródło naturalnego światła. Niestety zdarzają się wnętrza, w których nie ma możliwości zastosowania okien pionowych ani dachowych. Wnętrza odcięte od światła dziennego są ciemne i niewygodne w użytkowaniu. Aby zapewnić dostęp promieni światła w takich wnętrzach należy zastosować świetliki rurowe, przez które wpuścimy do środka promienie słoneczne. Świetliki rurowe „przesyłają” naturalne światło do budynku i mogą stanowić główne lub dodatkowe źródło światła w pomieszczeniu.
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.