27.05.2013

Szybka wycena – z BCO i SeKo PRIX

Paweł Kaczmarski
Stworzenie dokładnego kosztorysu jest, zwłaszcza w przypadku większych obiektów, rzeczą niełatwą i bardzo pracochłonną. Aby przyspieszyć i ułatwić taką wycenę, jeśli nie jest wymagany bardzo wysoki stopień dokładności, warto skorzystać z uproszczonej metody kosztorysowania z wykorzystaniem cen jednostkowych na wysokim poziomie agregacji (scalenia).

 

Dzieje się tak zwłaszcza na etapie przed inwestycyjnym oraz w przypadku konieczności określenia wartości  przedmiotu ubezpieczenia czy oszacowania szkody majątkowej.

Znakomitym rozwiązaniem dedykowanym do takich potrzeb jest Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych BCO publikowany w ramach wydawnictw systemu SEKOCENBUD.

Zawiera on wyceny 119 modelowych budynków oraz 203 budowli (w II kwartale 2013). W biuletynie BCO znajdują się ceny zarówno domów jedno i wielorodzinnych jak również szkół, przedszkoli, sklepów, hal,  budynków kultu religijnego oraz wielu innych rodzajów budynków. W części zawierającej wyceny budowli znaleźć można między innymi drogi (począwszy od dróg osiedlowych aż do autostrad), przyłącza, linie i sieci przesyłowe, ogrodzenia, boiska sportowe.

Każdy z obiektów posiada opis, na który składa się ogólna charakterystyka obiektu, jego program użytkowy oraz techniczna charakterystyka budynku lub budowli. Dla większości obiektów (w tym wszystkich obiektów kubaturowych) publikowane są również szkice rzutów i perspektywy obiektu. Dzięki temu wybór obiektu modelowego  odpowiadającego wycenianemu obiektowi jest operacją łatwą i szybką. Mając wybrany obiekt modelowy, możemy przystąpić do wyceny obiektu rzeczywistego. Najprostszym wariantem jest wybranie z cennika pojedynczej ceny jednostkowej, określenie ilości jednostek i obliczenie iloczynu tych dwóch wartości. Do takich obliczeń program kosztorysowy nie jest niezbędny, wystarczy arkusz kalkulacyjny albo nawet zwykły kalkulator. Jednak działając wyłącznie w taki sposób uzyskamy często zbyt małą ilość informacji. A przecież wykorzystując informacje podawane w BCO możemy łatwo tą informację rozszerzyć – przedstawić nie tylko końcową wartość obiektu ale również jego podział na elementy składowe wraz z ich wyceną.  Tutaj wskazane już będzie użycie takiego programu kosztorysowego, który pozwala na wygodną pracę z wielopoziomową strukturą działów wyliczanych metodą uproszczoną. Takim programem jest SeKo PRIX.

W programie SeKo PRIX oprócz pobierania wyłącznie jednego wiersza (polecenie pobierz składnik) możemy pobrać od razu cały obiekt (pobierz składnik wraz ze strukturą). W takim przypadku z cennika zostanie pobrany cały obiekt wraz ze strukturalnym podziałem na elementy składowe. Ze wzorcowego obiektu zostaną pobrane również przyjęte dla niego ilości robót. Oczywiście rzadko się zdarza, że wyceniany obiekt ma taką samą powierzchnię lub kubaturę jak obiekt modelowy. Nie stanowi to problemu dzięki funkcji składnik zagregowany. Funkcja ta która pozwala na „zablokowanie” zmian składnika tak, aby każda zmiana jego ilości powodowała automatyczną zmianę składników podrzędnych. Zmiana ilości robót dla całego obiektu wraz z proporcjonalną zmianą wszystkich jego elementów to jedynie kwestia kilku prostych kliknięć.

Każdy obiekt pobrany z BCO można w dowolny sposób modyfikować, zarówno zwiększając jak i  zmniejszając szczegółowość wyceny.  W SeKo PRIX uszczegółowiając wycenę można, w razie potrzeby, skorzystać również ze szczegółowej metody kosztorysowania.

Dzięki możliwości pobierania nie tylko całych obiektów ale również wybranych ich elementów, możemy samodzielnie „zbudować” obiekt korzystając z elementów pochodzących z różnych obiektów modelowych. W danych pobranych do kosztorysu możliwe są praktycznie dowolne modyfikacje: dodawanie i usuwanie składników, zmiany symbolu, nazwy, ilości robót czy ceny jednostkowej.

Biuletyn BCO wydawany jest w cyklu kwartalnym. W każdym kolejnym  wydaniu baza obiektów modelowych jest rozbudowywana. W III kwartale 2012 roku miało miejsce znaczne rozszerzenie zakresu informacji tam podawanych.

Oprócz, do tej pory podawanych, cen jednostkowych odrębnie określonych dla jednostek charakterystycznych każdego stanu czy elementu obiektu, podawane są jednolite w całym obiekcie wskaźniki cenowe. W przypadku budynków określane są zarówno dla jednostki powierzchniowej – m2 p.u. jak i kubaturowej  - m3 k.b. W budowlach również podawane są takie wskaźniki cenowe – w zależności od rodzaju obiektu mogą być publikowane np. dla jednostek powierzchni (m2 - dla boisk), długości (km – dla dróg), objętości (m3 poj. - dla zbiorników). Wykorzystanie tych wskaźników w programie SeKo PRIX nie stanowi żadnego problemu – wystarczy podczas dokonywania wyboru z cennika BCO wskazać odpowiednią komórkę – zawierającą wskaźnik cenowy dla wybranej jednostki miary. Program oferuje ten sam szeroki zakres możliwości niezależnie, czy korzystamy ze wskaźników cenowych czy „zwykłych” cen jednostkowych.

Dzięki informacjom zawartym w biuletynie BCO oraz możliwościom programu SeKo PRIX mamy do dyspozycji doskonałe narzędzie do wyceny metodą uproszczoną na wysokim poziomie agregacji.

Wersja demonstracyjna programu jest dostępna do pobrania ze strony internetowej www.sekocenbud.pl.

Brak komentarzy
Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
*
*
*