W ostatnim kwartale 2013 roku w całym kraju spadają ceny najmu sprzętu budowlanego
Mimo, że w 4 kwartale tego roku występowały zarówno spadki jak i wzrosty cen sprzętu - to jednak w ciągu całego 2013 roku wyraźnie dominują spadki prawie wszystkich notowanych przez SEKOCENBUD jednostek sprzętowych.
W większości nie są to spadki znaczne, jednak tendencja jest zauważalna np.: w IV kw. 2013 r. (w stosunku do IV kw. 2012 r.) odnotowano następujące spadki:
- Walec statyczny samojezdny 10 t - 3,0%
- Koparko-ładowarka samobieżna 0,5-0,6 m3 - 3,1%
- Żuraw samojezdny kołowy 18-20 t - 3,0%
- Rozkładarka mas bitumicznych gąsienicowa 12,0 m - 1,9 %
- Deskowania stropów i podciągów w systemie „ACROW-U-FORM” na podporach standardowych i rusztowaniach podporowych - 2,3%
Przyczyn spadków cen jest pewnie wiele, wśród nich można wymienić m.in.: mniejszą ilość kontraktów w stosunku do poprzednich lat czy konieczność amortyzacji maszyn, które były kupowane ok. 2007 r. specjalnie na budowlany szał przed Euro 2012 r.
W skali roku przed spadkami obronił się sprzęt do robót torowych mimo, że w tym kwartale w większości zanotowano jego spadki.
Ceny najmu i pracy szerokiego asortymentu sprzętu budowlanego w poziomie IV kwartału 2013 r. są publikowane w wydawnictwie SEKOCENBUD - IRS Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego.
Opracował mgr inż. Michał Wałdykowski
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.