Wiadomości SEKOCENBUDU z regionu lubelskiego
Na rynku materiałów generalnie niewielkie zmiany cen, odnotowano: wzrost cen styropianu – zarówno katalogowych jak i w ofertach sprzedaży.
Z kolei ceny stali są bardzo ruchome w zależności od chwilowego zapotrzebowania lokalnego rynku, ceny zmieniają się nawet w ciągu paru dni - „skaczą” raz w górę raz w dół, zmiany te nie są duże, rzędu 30-60 zł na tonie dla stali zbrojeniowej. Zapowiadana od pewnego czasu zmiana cen cementu, przyniosła w bieżącym miesiącu, niewielkie wzrosty cen tego materiału.
Na rynku materiałów elektrycznych zaobserwowano pewną ciekawą tendencję. Pomimo podwyżki cen kabli przez znaczącego producenta (w lutym br.), ceny sprzedaży są niższe niż przed podwyżką – co stało się za sprawą większych upustów, które osiągnęły już 40% poziom. Czyżbyśmy mieli powtórkę i powrót do przeszłości – wszystko na to wskazuje. Generalnie można stwierdzić, że ożywienie w branży instalacji elektrycznych w regionie lubelskim jest widoczne – sprzedaż stopniowo wzrasta.
Jeżeli chodzi o koszty pracy, to stawki robocizny stosowane w regionie do kosztorysowania utrzymują się na podobnym poziomie jak w I kw. 2014 r., zauważono jednak lekki wzrost stawek minimalnych, natomiast narzuty kosztów pośrednich, kosztów zakupu i zysku zachowują ten sam poziom lub nawet trochę niższy.
Respondent systemu Sekocenbud - region lubelski
Mgr inż. Zofia Dubiel
Najczęściej czytane :
- Współczynniki regionalne w wersji elektronicznej (CD/online) cenników SEKOCENBUD
- Zmiany stawek robocizny kosztorysowej i narzutów w pierwszym półroczu 2024 r., w Informacjach o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS
- Analiza zmian stawek robocizny kosztorysowej publikowanych w wydawnictwie „Informacja o stawkach robocizny kosztorysowej oraz cenach pracy sprzętu budowlanego – IRS” SEKOCENBUD w okresie od 4 kw. 2006 r. do 1 kw. 2024 r.